Laser Grand Prix 2012 - 2nd June

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Club HelmName R1 R2 R3 Total Nett
1st Laser 188781 Hillhead SC Ian Morgan 1.0 1.0 4.0 6.0 6.0
2nd Laser 187518 Mudeford SC James Spencer 2.0 2.0 2.0 6.0 6.0
3rd Laser 203157 Stokes Bay SC Dave Freeman 8.0 6.0 3.0 17.0 17.0
4th Laser 190794 Stokes Bay SC Mac Courts 5.0 5.0 7.0 17.0 17.0
5th Laser 197937 Itchenor SC S. MacQueen 3.0 13.0 5.0 21.0 21.0
6th Laser 174565 Budworth SC Joel Walker 7.0 8.0 6.0 21.0 21.0
7th Laser 197921 Royal Cork YC Roger O'Gormaw 12.0 10.0 1.0 23.0 23.0
8th Laser 176568 Queen Mary SC Jim Fifield 6.0 9.0 8.0 23.0 23.0
9th Laser 189111 Queen Mary SC Neil Crossouard 11.0 7.0 9.0 27.0 27.0
10th Laser 203085 Stokes Bay SC Alex Benbow 9.0 11.0 10.0 30.0 30.0
11th Laser 180836 Hillhead SC Richard Horn 4.0 4.0 23.0 OCS 31.0 31.0
12th Laser 166427 Carsington SC Jonathan Swain 10.0 3.0 23.0 DNF 36.0 36.0
13th Laser 189660 Highcliffe SC Gary Langdown 13.0 16.0 11.0 40.0 40.0
14th Laser 166550 Chichester SC Ian Payne 16.0 14.0 12.0 42.0 42.0
15th Laser 123680 Spinnaker SC Peter May 17.0 12.0 14.0 43.0 43.0
16th Laser 163514 Spinnaker SC Paul Broadway 15.0 18.0 15.0 48.0 48.0
17th Laser 202291 Shearwater SC Jeremy Naylor 19.0 19.0 13.0 51.0 51.0
18th Laser 196690 Bosham SC Simon Radford 20.0 15.0 16.0 51.0 51.0
19th Laser 27087 Hertford County YC David Summerville 18.0 17.0 23.0 DNF 58.0 58.0
20th Laser 177924 Spinnaker SC Jonathan Burns 14.0 23.0 DNF 23.0 DNF 60.0 60.0
21st Laser 181711 Seafarers SC Terence O'Neill 22.0 20.0 23.0 DNF 65.0 65.0
22nd Laser 160012 Highcliffe SC John Phelps 21.0 23.0 DNF 23.0 DNF 67.0 67.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club HelmName Place Points
1 Laser 188781 Hillhead SC Ian Morgan 1 1.0
2 Laser 187518 Mudeford SC James Spencer 2 2.0
3 Laser 197937 Itchenor SC S. MacQueen 3 3.0
4 Laser 180836 Hillhead SC Richard Horn 4 4.0
5 Laser 190794 Stokes Bay SC Mac Courts 5 5.0
6 Laser 176568 Queen Mary SC Jim Fifield 6 6.0
7 Laser 174565 Budworth SC Joel Walker 7 7.0
8 Laser 203157 Stokes Bay SC Dave Freeman 8 8.0
9 Laser 203085 Stokes Bay SC Alex Benbow 9 9.0
10 Laser 166427 Carsington SC Jonathan Swain 10 10.0
11 Laser 189111 Queen Mary SC Neil Crossouard 11 11.0
12 Laser 197921 Royal Cork YC Roger O'Gormaw 12 12.0
13 Laser 189660 Highcliffe SC Gary Langdown 13 13.0
14 Laser 177924 Spinnaker SC Jonathan Burns 14 14.0
15 Laser 163514 Spinnaker SC Paul Broadway 15 15.0
16 Laser 166550 Chichester SC Ian Payne 16 16.0
17 Laser 123680 Spinnaker SC Peter May 17 17.0
18 Laser 27087 Hertford County YC David Summerville 18 18.0
19 Laser 202291 Shearwater SC Jeremy Naylor 19 19.0
20 Laser 196690 Bosham SC Simon Radford 20 20.0
21 Laser 160012 Highcliffe SC John Phelps 21 21.0
22 Laser 181711 Seafarers SC Terence O'Neill 22 22.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club HelmName Place Points
1 Laser 188781 Hillhead SC Ian Morgan 1 1.0
2 Laser 187518 Mudeford SC James Spencer 2 2.0
3 Laser 166427 Carsington SC Jonathan Swain 3 3.0
4 Laser 180836 Hillhead SC Richard Horn 4 4.0
5 Laser 190794 Stokes Bay SC Mac Courts 5 5.0
6 Laser 203157 Stokes Bay SC Dave Freeman 6 6.0
7 Laser 189111 Queen Mary SC Neil Crossouard 7 7.0
8 Laser 174565 Budworth SC Joel Walker 8 8.0
9 Laser 176568 Queen Mary SC Jim Fifield 9 9.0
10 Laser 197921 Royal Cork YC Roger O'Gormaw 10 10.0
11 Laser 203085 Stokes Bay SC Alex Benbow 11 11.0
12 Laser 123680 Spinnaker SC Peter May 12 12.0
13 Laser 197937 Itchenor SC S. MacQueen 13 13.0
14 Laser 166550 Chichester SC Ian Payne 14 14.0
15 Laser 196690 Bosham SC Simon Radford 15 15.0
16 Laser 189660 Highcliffe SC Gary Langdown 16 16.0
17 Laser 27087 Hertford County YC David Summerville 17 17.0
18 Laser 163514 Spinnaker SC Paul Broadway 18 18.0
19 Laser 202291 Shearwater SC Jeremy Naylor 19 19.0
20 Laser 181711 Seafarers SC Terence O'Neill 20 20.0
21 Laser 177924 Spinnaker SC Jonathan Burns DNF 23.0
21 Laser 160012 Highcliffe SC John Phelps DNF 23.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club HelmName Place Points
1 Laser 197921 Royal Cork YC Roger O'Gormaw 1 1.0
2 Laser 187518 Mudeford SC James Spencer 2 2.0
3 Laser 203157 Stokes Bay SC Dave Freeman 3 3.0
4 Laser 188781 Hillhead SC Ian Morgan 4 4.0
5 Laser 197937 Itchenor SC S. MacQueen 5 5.0
6 Laser 174565 Budworth SC Joel Walker 6 6.0
7 Laser 190794 Stokes Bay SC Mac Courts 7 7.0
8 Laser 176568 Queen Mary SC Jim Fifield 8 8.0
9 Laser 189111 Queen Mary SC Neil Crossouard 9 9.0
10 Laser 203085 Stokes Bay SC Alex Benbow 10 10.0
11 Laser 189660 Highcliffe SC Gary Langdown 11 11.0
12 Laser 166550 Chichester SC Ian Payne 12 12.0
13 Laser 202291 Shearwater SC Jeremy Naylor 13 13.0
14 Laser 123680 Spinnaker SC Peter May 14 14.0
15 Laser 163514 Spinnaker SC Paul Broadway 15 15.0
16 Laser 196690 Bosham SC Simon Radford 16 16.0
17 Laser 180836 Hillhead SC Richard Horn OCS 23.0
17 Laser 166427 Carsington SC Jonathan Swain DNF 23.0
17 Laser 27087 Hertford County YC David Summerville DNF 23.0
17 Laser 177924 Spinnaker SC Jonathan Burns DNF 23.0
17 Laser 181711 Seafarers SC Terence O'Neill DNF 23.0
17 Laser 160012 Highcliffe SC John Phelps DNF 23.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com