Laser Traveller Open 30th April 2011

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName R1 R2 R3 Total Nett
1st Laser 183051 Oxford SC Alan Davis 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd Laser 189660 Highcliffe Sailing Club Gary Langdown 3.0 2.0 3.0 8.0 8.0
3rd Laser Radial 190564 Royal Lymington Robbie Urwin 5.0 6.0 5.0 16.0 16.0
4th Laser 182689 Spinnaker James Hall 4.0 11.0 2.0 17.0 17.0
5th Laser Radial 180368 Frensham Pond Ian Gregory 6.0 5.0 7.0 18.0 18.0
6th Laser 185732 Highcliffe Sailing Club Bob Cudmore 7.0 3.0 13.0 23.0 23.0
7th Laser 123680 Spinnaker Peter May 10.0 8.0 6.0 24.0 24.0
8th Laser Radial 197763 Highcliffe Sailing Club Alan Tarrant 9.0 7.0 9.0 25.0 25.0
9th Laser 190794 Stokes Bay Mac Courts 2.0 4.0 21.0 DNC 27.0 27.0
10th Laser Radial 195051 Langstone SC Tobias Hamer 8.0 10.0 10.0 28.0 28.0
11th Laser 196690 Bosham Sailing club Simon Radford 14.0 12.0 4.0 30.0 30.0
12th Laser 163514 Spinnaker Paul Broadway 11.0 13.0 8.0 32.0 32.0
13th Laser Radial 186041 Highcliffe Sailing Club Sam Hoyland 15.0 14.0 11.0 40.0 40.0
14th Laser 186042 Papercourt SC Daniel Francis 13.0 9.0 21.0 DNC 43.0 43.0
15th Laser 166550 Chichester YC Ian Payne 12.0 21.0 DNC 12.0 45.0 45.0
16th Laser Radial 184357 Burghfield Sailing Club Rob Beere 16.0 15.0 16.0 47.0 47.0
17th Laser Radial 183201 Spinnaker Matthew Hall 18.0 16.0 14.0 48.0 48.0
18th Laser Radial 198838 Queensmead David Paul 17.0 17.0 15.0 49.0 49.0
19th Laser Radial 172130 Highcliffe Sailing Club Pete Emerson 19.0 18.0 17.0 54.0 54.0
20th Laser 4.7 156430 Rhym YC Olivia Burt 20.0 19.0 18.0 57.0 57.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName Place Points
1 Laser 183051 Oxford SC Alan Davis 1 1.0
2 Laser 190794 Stokes Bay Mac Courts 2 2.0
3 Laser 189660 Highcliffe Sailing Club Gary Langdown 3 3.0
4 Laser 182689 Spinnaker James Hall 4 4.0
5 Laser Radial 190564 Royal Lymington Robbie Urwin 5 5.0
6 Laser Radial 180368 Frensham Pond Ian Gregory 6 6.0
7 Laser 185732 Highcliffe Sailing Club Bob Cudmore 7 7.0
8 Laser Radial 195051 Langstone SC Tobias Hamer 8 8.0
9 Laser Radial 197763 Highcliffe Sailing Club Alan Tarrant 9 9.0
10 Laser 123680 Spinnaker Peter May 10 10.0
11 Laser 163514 Spinnaker Paul Broadway 11 11.0
12 Laser 166550 Chichester YC Ian Payne 12 12.0
13 Laser 186042 Papercourt SC Daniel Francis 13 13.0
14 Laser 196690 Bosham Sailing club Simon Radford 14 14.0
15 Laser Radial 186041 Highcliffe Sailing Club Sam Hoyland 15 15.0
16 Laser Radial 184357 Burghfield Sailing Club Rob Beere 16 16.0
17 Laser Radial 198838 Queensmead David Paul 17 17.0
18 Laser Radial 183201 Spinnaker Matthew Hall 18 18.0
19 Laser Radial 172130 Highcliffe Sailing Club Pete Emerson 19 19.0
20 Laser 4.7 156430 Rhym YC Olivia Burt 20 20.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName Place Points
1 Laser 183051 Oxford SC Alan Davis 1 1.0
2 Laser 189660 Highcliffe Sailing Club Gary Langdown 2 2.0
3 Laser 185732 Highcliffe Sailing Club Bob Cudmore 3 3.0
4 Laser 190794 Stokes Bay Mac Courts 4 4.0
5 Laser Radial 180368 Frensham Pond Ian Gregory 5 5.0
6 Laser Radial 190564 Royal Lymington Robbie Urwin 6 6.0
7 Laser Radial 197763 Highcliffe Sailing Club Alan Tarrant 7 7.0
8 Laser 123680 Spinnaker Peter May 8 8.0
9 Laser 186042 Papercourt SC Daniel Francis 9 9.0
10 Laser Radial 195051 Langstone SC Tobias Hamer 10 10.0
11 Laser 182689 Spinnaker James Hall 11 11.0
12 Laser 196690 Bosham Sailing club Simon Radford 12 12.0
13 Laser 163514 Spinnaker Paul Broadway 13 13.0
14 Laser Radial 186041 Highcliffe Sailing Club Sam Hoyland 14 14.0
15 Laser Radial 184357 Burghfield Sailing Club Rob Beere 15 15.0
16 Laser Radial 183201 Spinnaker Matthew Hall 16 16.0
17 Laser Radial 198838 Queensmead David Paul 17 17.0
18 Laser Radial 172130 Highcliffe Sailing Club Pete Emerson 18 18.0
19 Laser 4.7 156430 Rhym YC Olivia Burt 19 19.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName Place Points
1 Laser 183051 Oxford SC Alan Davis 1 1.0
2 Laser 182689 Spinnaker James Hall 2 2.0
3 Laser 189660 Highcliffe Sailing Club Gary Langdown 3 3.0
4 Laser 196690 Bosham Sailing club Simon Radford 4 4.0
5 Laser Radial 190564 Royal Lymington Robbie Urwin 5 5.0
6 Laser 123680 Spinnaker Peter May 6 6.0
7 Laser Radial 180368 Frensham Pond Ian Gregory 7 7.0
8 Laser 163514 Spinnaker Paul Broadway 8 8.0
9 Laser Radial 197763 Highcliffe Sailing Club Alan Tarrant 9 9.0
10 Laser Radial 195051 Langstone SC Tobias Hamer 10 10.0
11 Laser Radial 186041 Highcliffe Sailing Club Sam Hoyland 11 11.0
12 Laser 166550 Chichester YC Ian Payne 12 12.0
13 Laser 185732 Highcliffe Sailing Club Bob Cudmore 13 13.0
14 Laser Radial 183201 Spinnaker Matthew Hall 14 14.0
15 Laser Radial 198838 Queensmead David Paul 15 15.0
16 Laser Radial 184357 Burghfield Sailing Club Rob Beere 16 16.0
17 Laser Radial 172130 Highcliffe Sailing Club Pete Emerson 17 17.0
18 Laser 4.7 156430 Rhym YC Olivia Burt 18 18.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 1
www.sailwave.com