Sea Spring Points Series 2014

Highcliffe Sailing Club

Sea Summer Series R6

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st   Contender 2574 Gary Langdown   980 1.0 1.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 1.0 1.0 52.0 4.0
2nd   Laser Radial 72345 Lorrian Wells   1122 (4.0) 2.0 4.0 4.0 (6.0) 2.0 22.0 12.0
3rd   RS200 231 Alex Gibson Jane Gibson 1051 3.0 (7.0) 3.0 OOD 3.0 OOD 3.0 (4.0) 23.0 12.0
4th   Laser STD 160012 John Phelps   1088 5.0 4.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 5.0 3.0 65.0 17.0
5th   Laser STD 172130 Pete Emerson   1088 7.0 6.0 3.0 3.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 67.0 19.0
6th   RS400 478 Matt Bates Kevin Chapman 946 6.0 (10.0) (10.0) 7.0 6.5 OOD 6.5 OOD 46.0 26.0
7th   Laser STD 200428 Paul Anderson   1088 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 12.0 6.0 7.0 5.0 78.0 30.0
8th   Laser STD 91113 David Burrows   1088 8.0 5.0 9.0 8.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 78.0 30.0
9th   Laser Radial 31578 Mark Sharman   1122 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 8.0 11.0 9.0 6.0 82.0 34.0
10th   Laser Radial 160437 Chris Perry   1122 9.0 9.0 7.0 12.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 85.0 37.0
11th   Solo 5377 Steve Waite   1146 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 1.0 2.0 24.0 DNC 24.0 DNC 99.0 51.0
12th   Laser STD 145792 Hamish Scott- Dalgleish   1088 13.0 DNS (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 4.0 11.0 DNS 100.0 52.0
13th   Contender 2420 Simon Mussel   980 2.0 3.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 101.0 53.0
14th   Europe 351 Pete Bell   1148 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 6.0 1.0 24.0 DNC 24.0 DNC 103.0 55.0
15th   Laser Radial 202318 Josh McCormick   1122 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 2.0 5.0 24.0 DNC 24.0 DNC 103.0 55.0
16th   Comet Duo 41 Ian Pike Salley Perry 1178 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 2.0 11.0 DNS 109.0 61.0
17th   Laser 4.7 26 Kate Jardine   1185 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 5.0 10.0 24.0 DNC 24.0 DNC 111.0 63.0
18th   Wanderer 745 Ashley Smith Robert Wilson 1160 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 8.0 7.0 111.0 63.0
19th   RS Vision 1238 Jim Hemus Jean Hemus 1116 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 11.0 9.0 24.0 DNC 24.0 DNC 116.0 68.0
20th   RS200 1248 David Horn Emma Horn 1051 13.0 DNS 8.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 117.0 69.0
21st   Enterprise 21757 Dean Korver Jon Clark 1115 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 13.0 13.0 24.0 DNC 24.0 DNC 122.0 74.0
22nd   Laser Radial 155 David Horn   1122 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 14.0 14.0 24.0 DNC 24.0 DNC 124.0 76.0
23rd   Laser Radial 190526 Patrick Philby   1122 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 144.0 96.0

R1

OOD Alan Tarrant
Wind 7 Knots SSE

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Contender 2574 Gary Langdown   980 36:47 4 0:37:32 1.0
2   Contender 2420 Simon Mussel   980 38:19 4 0:39:06 2.0
3   RS200 231 Alex Gibson Jane Gibson 1051 42:19 4 0:40:16 3.0
4   Laser Radial 72345 Lorrian Wells   1122 45:32 4 0:40:35 4.0
5   Laser STD 160012 John Phelps   1088 44:10 4 0:40:36 5.0
6   RS400 478 Matt Bates Kevin Chapman 946 38:34 4 0:40:46 6.0
7   Laser STD 172130 Pete Emerson   1088 44:58 4 0:41:20 7.0
8   Laser STD 91113 David Burrows   1088 45:01 4 0:41:23 8.0
9   Laser Radial 160437 Chris Perry   1122 47:39 4 0:42:28 9.0
10   Laser STD 145792 Hamish Scott- Dalgleish   1088 DNS     13.0
10   RS200 1248 David Horn Emma Horn 1051 DNS     13.0

R2

OOD Alan Tarrant
Wind 7 Knots SSE

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Contender 2574 Gary Langdown   980 37:42 4 0:38:28 1.0
2   Laser Radial 72345 Lorrian Wells   1122 45:45 4 0:40:47 2.0
3   Contender 2420 Simon Mussel   980 40:09 4 0:40:58 3.0
4   Laser STD 160012 John Phelps   1088 44:38 4 0:41:01 4.0
5   Laser STD 91113 David Burrows   1088 45:18 4 0:41:38 5.0
6   Laser STD 172130 Pete Emerson   1088 45:20 4 0:41:40 6.0
7   RS200 231 Alex Gibson Jane Gibson 1051 44:58 4 0:42:47 7.0
8   RS200 1248 David Horn Emma Horn 1051 45:01 4 0:42:50 8.0
9   Laser Radial 160437 Chris Perry   1122 48:17 4 0:43:02 9.0
10   RS400 478 Matt Bates Kevin Chapman 946 40:59 4 0:43:19 10.0

R3

OOD Alex Gibson
Wind 7 Knots S

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Solo 5377 Steve Waite   1146 33:38 4 0:29:21 1.0
2   Laser Radial 202318 Josh McCormick   1122 34:12 4 0:30:29 2.0
3   RS200 231 Alex Gibson Jane Gibson 1051 OOD     3.0
3   Laser STD 172130 Pete Emerson   1088 33:18 4 0:30:36 3.0
5   Laser Radial 72345 Lorrian Wells   1122 34:42 4 0:30:56 4.0
6   Laser 4.7 26 Kate Jardine   1185 36:51 4 0:31:06 5.0
7   Europe 351 Pete Bell   1148 36:08 4 0:31:29 6.0
8   Laser Radial 160437 Chris Perry   1122 35:46 4 0:31:53 7.0
9   Laser Radial 31578 Mark Sharman   1122 36:04 4 0:32:09 8.0
10   Laser STD 91113 David Burrows   1088 35:30 4 0:32:38 9.0
11   RS400 478 Matt Bates Kevin Chapman 946 30:54 4 0:32:40 10.0
12   RS Vision 1238 Jim Hemus Jean Hemus 1116 36:46 4 0:32:57 11.0
13   Laser STD 200428 Paul Anderson   1088 36:12 4 0:33:16 12.0
14   Enterprise 21757 Dean Korver Jon Clark 1115 38:59 4 0:34:58 13.0
15   Laser Radial 155 David Horn   1122 31:03 3 0:36:54 14.0

R4

OOD Alex Gibson
Wind 7 Knots S

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Europe 351 Pete Bell   1148 40:04 4 0:34:54 1.0
2   Solo 5377 Steve Waite   1146 41:18 4 0:36:02 2.0
3   RS200 231 Alex Gibson Jane Gibson 1051 OOD     3.0
3   Laser STD 172130 Pete Emerson   1088 40:13 4 0:36:58 3.0
5   Laser Radial 72345 Lorrian Wells   1122 41:37 4 0:37:05 4.0
6   Laser Radial 202318 Josh McCormick   1122 42:27 4 0:37:50 5.0
7   Laser STD 200428 Paul Anderson   1088 41:22 4 0:38:01 6.0
8   RS400 478 Matt Bates Kevin Chapman 946 36:19 4 0:38:23 7.0
9   Laser STD 91113 David Burrows   1088 42:08 4 0:38:44 8.0
10   RS Vision 1238 Jim Hemus Jean Hemus 1116 43:21 4 0:38:51 9.0
11   Laser 4.7 26 Kate Jardine   1185 46:33 4 0:39:17 10.0
12   Laser Radial 31578 Mark Sharman   1122 44:24 4 0:39:34 11.0
13   Laser Radial 160437 Chris Perry   1122 45:39 4 0:40:41 12.0
14   Enterprise 21757 Dean Korver Jon Clark 1115 49:19 4 0:44:14 13.0
15   Laser Radial 155 David Horn   1122 43:45 3 0:51:59 14.0

R5

OOD Matt Bates
Wind 7 - 10 Knots S

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Contender 2574 Gary Langdown   980 31:54 3 0:32:33 1.0
2   Comet Duo 41 Ian Pike Salley Perry 1178 36:50 2 0:46:54 2.0
3   RS200 231 Alex Gibson Jane Gibson 1051 33:22 2 0:47:37 3.0
4   Laser STD 145792 Hamish Scott- Dalgleish   1088 35:18 2 0:48:40 4.0
5   Laser STD 160012 John Phelps   1088 35:39 2 0:49:09 5.0
6   Laser Radial 72345 Lorrian Wells   1122 37:45 2 0:50:28 6.0
7   RS400 478 Matt Bates Kevin Chapman 946 OOD     6.5
8   Laser STD 200428 Paul Anderson   1088 37:00 2 0:51:01 7.0
9   Wanderer 745 Ashley Smith Robert Wilson 1160 40:06 2 0:51:51 8.0
10   Laser Radial 31578 Mark Sharman   1122 38:49 2 0:51:54 9.0

R6

OOD Matt Bates
Wind 8 - 12 Knots S

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Contender 2574 Gary Langdown   980 29:30 3 0:30:06 1.0
2   Laser Radial 72345 Lorrian Wells   1122 25:52 2 0:34:35 2.0
3   Laser STD 160012 John Phelps   1088 25:07 2 0:34:38 3.0
4   RS200 231 Alex Gibson Jane Gibson 1051 24:18 2 0:34:41 4.0
5   Laser STD 200428 Paul Anderson   1088 26:33 2 0:36:36 5.0
6   Laser Radial 31578 Mark Sharman   1122 27:38 2 0:36:57 6.0
7   RS400 478 Matt Bates Kevin Chapman 946 OOD     6.5
8   Wanderer 745 Ashley Smith Robert Wilson 1160 29:26 2 0:38:04 7.0
9   Laser STD 145792 Hamish Scott- Dalgleish   1088 DNS     11.0
9   Comet Duo 41 Ian Pike Salley Perry 1178 DNS     11.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com