Sea Interclub 2015

Christchurch Bay

Sea Interclub 2015 Final

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 35, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st   RS 300 419 CSC Luke Ridout   985 (6.0) 1.0 1.0 3.0 1.0 2.0 14.0 8.0
2nd   SOLO 5377 HSC Steve Waite   1140 4.1 OOD 4.1 OOD (8.0) 5.5 2.0 1.0 24.7 16.7
3rd   LASER 91113 HSC David Burrows   1091 (11.0) 11.0 5.0 9.0 5.0 3.0 44.0 33.0
4th   LASER 160012 HSC John Phelps   1091 1.0 7.0 18.0 DNF (36.0 DNC) 6.0 8.0 76.0 40.0
5th   Laser Radial 190530 HSC Christine Jackson   1135 (13.0) 8.0 10.0 10.0 9.0 10.0 60.0 47.0
6th   RS 300 393 CSC Chris Arnell   985 3.0 3.0 2.0 4.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 84.0 48.0
7th   RS 200 231 HSC Alex Gibson Jane Gibson 1047 7.0 10.0 (14.0) 13.0 12.0 11.0 67.0 53.0
8th   LASER 4.7 181810 CSC Jack Acton   1195 (36.0 DNC) 36.0 DNC 9.0 8.0 14.0 4.0 107.0 71.0
9th   LASER 202963 HSC Graham Platt   1091 4.0 12.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 16.0 7.0 111.0 75.0
10th   LASER 160437 HSC Chris Perry   1091 5.0 13.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 11.0 20.0 DNF 121.0 85.0
11th   Laser Radial 190526 HSC Patrick Philby   1135 14.0 15.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 15.0 15.0 131.0 95.0
12th   LASER 179672 CSC Richard Hunt   1091 15.0 16.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 17.0 21.0 DNS 141.0 105.0
13th   FINN 635 CSC Simon Percival   1042 (36.0 DNC) 36.0 DNC 3.0 1.0 36.0 DNC 36.0 DNC 148.0 112.0
14th   FINN 28 CSC Jack Arnell   1042 2.0 2.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 148.0 112.0
15th   FINN 52 CSC Steve Hayles   1042 (36.0 DNC) 36.0 DNC 4.0 2.0 36.0 DNC 36.0 DNC 150.0 114.0
16th   RS 400 478 HSC Matt Kevin 944 18.0 DNF (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 13.0 12.0 151.0 115.0
17th   Laser Radial 160 HSC Lorrian Wells   1135 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 4.0 6.0 154.0 118.0
18th   LASER 4.7 201704   Kate Jardine   1195 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 7.0 5.0 156.0 120.0
19th   FINN 24 CSC Rory Barnes   1042 (36.0 DNC) 36.0 DNC 7.0 5.5 36.0 DNC 36.0 DNC 156.5 120.5
20th   CONTENDER 2439 HSC Gary Langdown   976 9.0 4.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 OD2 36.0 OD2 157.0 121.0
21st   LASER 208469 HSC Hamish Scott-Dalgleish   1091 (36.0 DNC) 36.0 DNC 6.0 7.0 36.0 DNC 36.0 DNC 157.0 121.0
22nd   CONTENDER 2420 HSC Simon Mussel   976 8.0 6.0 (36.0 OD2) 36.0 OD2 36.0 DNC 36.0 DNC 158.0 122.0
23rd   LASER 206887 CSC Gary Mehson   1091 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 10.0 9.0 163.0 127.0
24th   RS 300 313 HSC Ben Green   985 10.0 9.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 163.0 127.0
25th   FINN 80 CSC Merrick Gill   1042 16.0 5.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 165.0 129.0
26th   Laser Radial 183235 CSC Vicky Lock   1135 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 8.0 13.0 165.0 129.0
27th   LASER 172130 HSC Pete Emerson   1091 (36.0 DNC) 36.0 DNC 11.0 11.0 36.0 DNC 36.0 DNC 166.0 130.0
28th   LASER 167709 CSC John Shanessy   1091 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 3.0 20.0 DNF 167.0 131.0
29th   FIREBALL 14416 HSC Simon Topping Carl Bray 970 (36.0 DNC) 36.0 DNC 13.0 12.0 36.0 DNC 36.0 DNC 169.0 133.0
30th   SPLASH 741 CSC Ela Miller   1200 12.0 14.0 (36.0 OD2) 36.0 OD2 36.0 DNC 36.0 DNC 170.0 134.0
31st   FINN 201 CSC Tony Lock   1042 (36.0 DNC) 36.0 DNC 12.0 15.0 DNF 36.0 DNC 36.0 DNC 171.0 135.0
32nd   DART 16 1412 HSC Steve Midgley   910 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 18.0 14.0 176.0 140.0
33rd   LASER 160919 CSC Tizzard   1091 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 20.0 DNF 16.0 180.0 144.0
34th   LASER 192840 HSC Patrick Philby   1091 (36.0 DNC) 36.0 DNC 15.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 195.0 159.0
35th   RS 600 861 HSC Lorrian Wells   920 (36.0 OD2) 36.0 OD2 18.0 DNF 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 198.0 162.0

R1 - 07 June 2015

RO Steve Waite; ARO Lorrian Wells. Wind N (switched S) 5-10kts

Start: Race 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   LASER 160012 HSC John Phelps   1091 50:15 2 0:46:04 1.0
2   FINN 28 CSC Jack Arnell   1042 48:10 2 0:46:14 2.0
3   RS 300 393 CSC Chris Arnell   985 45:45 2 0:46:27 3.0
4   LASER 202963 HSC Graham Platt   1091 50:54 2 0:46:39 4.0
5   SOLO 5377 HSC Steve Waite   1140 OOD 2   4.1
6   LASER 160437 HSC Chris Perry   1091 51:30 2 0:47:12 5.0
7   RS 300 419 CSC Luke Ridout   985 46:56 2 0:47:39 6.0
8   RS 200 231 HSC Alex Gibson Jane Gibson 1047 50:45 2 0:48:28 7.0
9   CONTENDER 2420 HSC Simon Mussel   976 48:32 2 0:49:44 8.0
10   CONTENDER 2439 HSC Gary Langdown   976 49:02 2 0:50:14 9.0
11   RS 300 313 HSC Ben Green   985 49:31 2 0:50:16 10.0
12   LASER 91113 HSC David Burrows   1091 34:49 1 1:03:50 11.0
13   SPLASH 741 CSC Ela Miller   1200 40:41 1 1:07:48 12.0
14   Laser Radial 190530 HSC Christine Jackson   1135 39:59 1 1:10:27 13.0
15   Laser Radial 190526 HSC Patrick Philby   1135 41:02 1 1:12:18 14.0
16   LASER 179672 CSC Richard Hunt   1091 40:14 1 1:13:45 15.0
17   FINN 80 CSC Merrick Gill   1042 39:33 1 1:15:55 16.0
18   RS 400 478 HSC Matt Kevin 944 DNF     18.0
19   RS 600 861 HSC Lorrian Wells   920 OD2 2   36.0

R2 - 07 June 2015

RO Steve Waite; ARO Lorrian Wells. Wind S 8-11 kts

Start: Race 2, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   RS 300 419 CSC Luke Ridout   985 41:49 3 0:42:27 1.0
2   FINN 28 CSC Jack Arnell   1042 44:26 3 0:42:39 2.0
3   RS 300 393 CSC Chris Arnell   985 42:15 3 0:42:54 3.0
4   CONTENDER 2439 HSC Gary Langdown   976 41:53 3 0:42:55 4.0
5   SOLO 5377 HSC Steve Waite   1140 OOD 3   4.1
6   FINN 80 CSC Merrick Gill   1042 46:01 3 0:44:10 5.0
7   CONTENDER 2420 HSC Simon Mussel   976 43:10 3 0:44:14 6.0
8   LASER 160012 HSC John Phelps   1091 48:22 3 0:44:20 7.0
9   Laser Radial 190530 HSC Christine Jackson   1135 50:24 3 0:44:24 8.0
10   RS 300 313 HSC Ben Green   985 44:12 3 0:44:52 9.0
11   RS 200 231 HSC Alex Gibson Jane Gibson 1047 47:07 3 0:45:00 10.0
12   LASER 91113 HSC David Burrows   1091 49:27 3 0:45:20 11.0
13   LASER 202963 HSC Graham Platt   1091 49:41 3 0:45:32 12.0
14   LASER 160437 HSC Chris Perry   1091 50:33 3 0:46:20 13.0
15   SPLASH 741 CSC Ela Miller   1200 38:57 2 0:48:41 14.0
16   Laser Radial 190526 HSC Patrick Philby   1135 39:21 2 0:52:00 15.0
17   LASER 179672 CSC Richard Hunt   1091 38:14 2 0:52:34 16.0
18   RS 600 861 HSC Lorrian Wells   920 OD2 3   36.0

R3 - 05 July 2015

RO Simon Mussell. ARO Andy Daish; Ela Miller. Trapezoid Course Wind SSW 9-17kts

Start: Race 2, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   RS 300 419 CSC Luke Ridout   985 36:49 4 0:37:23 1.0
2   RS 300 393 CSC Chris Arnell   985 37:06 4 0:37:40 2.0
3   FINN 635 CSC Simon Percival   1042 40:20 4 0:38:42 3.0
4   FINN 52 CSC Steve Hayles   1042 40:50 4 0:39:11 4.0
5   LASER 91113 HSC David Burrows   1091 42:59 4 0:39:24 5.0
6   LASER 208469 HSC Hamish Scott-Dalgleish   1091 43:19 4 0:39:42 6.0
7   FINN 24 CSC Rory Barnes   1042 41:43 4 0:40:02 7.0
8   SOLO 5377 HSC Steve Waite   1140 45:42 4 0:40:05 8.0
9   LASER 4.7 181810 CSC Jack Acton   1195 36:07 3 0:40:18 9.0
10   Laser Radial 190530 HSC Christine Jackson   1135 47:15 4 0:41:38 10.0
11   LASER 172130 HSC Pete Emerson   1091 46:22 4 0:42:30 11.0
12   FINN 201 CSC Tony Lock   1042 44:46 4 0:42:58 12.0
13   FIREBALL 14416 HSC Simon Topping Carl Bray 970 42:15 4 0:43:33 13.0
14   RS 200 231 HSC Alex Gibson Jane Gibson 1047 47:05 4 0:44:58 14.0
15   LASER 192840 HSC Patrick Philby   1091 41:57 3 0:51:16 15.0
16   LASER 160012 HSC John Phelps   1091 DNF     18.0
16   RS 600 861 HSC Lorrian Wells   920 DNF     18.0
18   CONTENDER 2420 HSC Simon Mussel   976 OD2 4   36.0
18   SPLASH 741 CSC Ela Miller   1200 OD2     36.0

R4 - 05 July 2015 at 11:20

RO Simon Mussell. ARO Andy Daish; Ela Miller. Trapezoid Course Wind SSW 9-17kts

Start: Race 2, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   FINN 635 CSC Simon Percival   1042 38:05 4 0:36:33 1.0
2   FINN 52 CSC Steve Hayles   1042 38:37 4 0:37:04 2.0
3   RS 300 419 CSC Luke Ridout   985 36:34 4 0:37:07 3.0
4   RS 300 393 CSC Chris Arnell   985 37:18 4 0:37:52 4.0
5   SOLO 5377 HSC Steve Waite   1140 44:24 4 0:38:57 5.5
5   FINN 24 CSC Rory Barnes   1042 40:35 4 0:38:57 5.5
7   LASER 208469 HSC Hamish Scott-Dalgleish   1091 43:19 4 0:39:42 7.0
8   LASER 4.7 181810 CSC Jack Acton   1195 36:03 3 0:40:13 8.0
9   LASER 91113 HSC David Burrows   1091 44:15 4 0:40:34 9.0
10   Laser Radial 190530 HSC Christine Jackson   1135 46:05 4 0:40:36 10.0
11   LASER 172130 HSC Pete Emerson   1091 45:18 4 0:41:31 11.0
12   FIREBALL 14416 HSC Simon Topping Carl Bray 970 42:22 4 0:43:41 12.0
13   RS 200 231 HSC Alex Gibson Jane Gibson 1047 45:45 4 0:43:42 13.0
14   FINN 201 CSC Tony Lock   1042 DNF     15.0
15   CONTENDER 2420 HSC Simon Mussel   976 OD2     36.0
15   SPLASH 741 CSC Ela Miller   1200 OD2     36.0

R5 - 19 July 2015 at 10:30

RO Gary Langdown, ARO TBC x 3. Trapezoid Course Wind SW 12-16kts

Start: Race 2, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   RS 300 419 CSC Luke Ridout   985 41:09 4 0:41:47 1.0
2   SOLO 5377 HSC Steve Waite   1140 36:31 3 0:42:43 2.0
3   LASER 167709 CSC John Shanessy   1091 35:25 3 0:43:17 3.0
4   Laser Radial 160 HSC Lorrian Wells   1135 36:56 3 0:43:23 4.0
5   LASER 91113 HSC David Burrows   1091 35:50 3 0:43:48 5.0
6   LASER 160012 HSC John Phelps   1091 35:58 3 0:43:57 6.0
7   LASER 4.7 201704   Kate Jardine   1195 39:46 3 0:44:22 7.0
8   Laser Radial 183235 CSC Vicky Lock   1135 38:04 3 0:44:43 8.0
9   Laser Radial 190530 HSC Christine Jackson   1135 38:24 3 0:45:07 9.0
10   LASER 206887 CSC Gary Mehson   1091 37:43 3 0:46:06 10.0
11   LASER 160437 HSC Chris Perry   1091 37:54 3 0:46:19 11.0
12   RS 200 231 HSC Alex Gibson Jane Gibson 1047 36:24 3 0:46:21 12.0
13   RS 400 478 HSC Matt Kevin 944 43:56 4 0:46:32 13.0
14   LASER 4.7 181810 CSC Jack Acton   1195 42:19 3 0:47:13 14.0
15   Laser Radial 190526 HSC Patrick Philby   1135 43:26 3 0:51:01 15.0
16   LASER 202963 HSC Graham Platt   1091 42:05 3 0:51:26 16.0
17   LASER 179672 CSC Richard Hunt   1091 44:25 3 0:54:17 17.0
18   DART 16 1412 HSC Steve Midgley   910 38:27 3 0:56:20 18.0
19   LASER 160919 CSC Tizzard   1091 DNF     20.0
20   CONTENDER 2439 HSC Gary Langdown   976 OD2 3   36.0

R6 - 19 July 2015 at 11:20

RO Gary Langdown, ARO TBC x 3. Trapezoid Course Wind SW 12-20kts

Start: Race 2, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   SOLO 5377 HSC Steve Waite   1140 30:59 3 0:36:14 1.0
2   RS 300 419 CSC Luke Ridout   985 36:14 4 0:36:47 2.0
3   LASER 91113 HSC David Burrows   1091 30:18 3 0:37:02 3.0
4   LASER 4.7 181810 CSC Jack Acton   1195 33:29 3 0:37:22 4.0
5   LASER 4.7 201704   Kate Jardine   1195 33:41 3 0:37:35 5.0
6   Laser Radial 160 HSC Lorrian Wells   1135 32:22 3 0:38:01 6.0
7   LASER 202963 HSC Graham Platt   1091 31:22 3 0:38:20 7.0
8   LASER 160012 HSC John Phelps   1091 31:27 3 0:38:26 8.0
9   LASER 206887 CSC Gary Mehson   1091 32:40 3 0:39:55 9.0
10   Laser Radial 190530 HSC Christine Jackson   1135 34:31 3 0:40:33 10.0
11   RS 200 231 HSC Alex Gibson Jane Gibson 1047 32:35 3 0:41:30 11.0
12   RS 400 478 HSC Matt Kevin 944 39:23 4 0:41:43 12.0
13   Laser Radial 183235 CSC Vicky Lock   1135 36:50 3 0:43:16 13.0
14   DART 16 1412 HSC Steve Midgley   910 31:55 3 0:46:46 14.0
15   Laser Radial 190526 HSC Patrick Philby   1135 41:24 3 0:48:38 15.0
16   LASER 160919 CSC Tizzard   1091 44:17 3 0:54:07 16.0
17   LASER 160437 HSC Chris Perry   1091 DNF     20.0
17   LASER 167709 CSC John Shanessy   1091 DNF     20.0
19   LASER 179672 CSC Richard Hunt   1091 DNS 3   21.0
20   CONTENDER 2439 HSC Gary Langdown   976 OD2 3   36.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com