Sea Early Eve 2nd Start Series

Sea Early Eve 2nd Start Series

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R3 15/05 R4 22/05 R6 05.06 R7 12.06 R8 19.06 R9 26.06 Total Nett
1st     RS200 231   Alex Gibson Jane Gibson 1051 1.0 (6.0) (9.0) 2.0 4.0 2.0 24.0 9.0
2nd     Europe 351   Pete Bell   1148 (4.0) 2.0 2.0 4.0 1.0 (5.0) 18.0 9.0
3rd     Laser Standard 172130   Peter Emerson   1088 3.0 5.0 (11.0) (6.0) 6.0 4.0 35.0 18.0
4th     RS400 458   Matt Bates Kevin Chapman 946 2.0 3.0 7.0 7.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 73.0 19.0
5th     Laser Radial/Standard 91113   David Burrows   1088 6.0 OOD 4.0 (15.0) 6.0 OOD (27.0 DNC) 8.0 66.0 24.0
6th     Laser Standard 202963   Graham Platt   1088 (27.0 DNC) 7.3 OOD (27.0 DNC) 8.0 5.0 9.0 83.3 29.3
7th     Laser Radial/Standard 174503/197763   Alan Tarrant   1088 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 5.0 1.0 27.0 DNC 3.0 90.0 36.0
8th     Laser Radial 72345   Lorian Wells   1122 (27.0 DNC) 9.3 OOD 16.0 9.0 3.0 (27.0 DNC) 91.3 37.3
9th     Laser Standard 23   John Challener (MSC)   1088 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 1.0 27.0 DNC 27.0 DNC 1.0 110.0 56.0
10th     Contender 2420   Simon Mussell   980 (27.0 DNF) 1.0 3.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 112.0 58.0
11th     Laser Radial 1600437   Chris Perry   1122 (27.0 DNS) 7.0 19.0 (27.0 DNC) 9.0 27.0 DNC 116.0 62.0
12th     Laser Radial 190530   Christine Jackson   1122 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 14.0 15.7 OOD 27.0 DNC 6.0 116.7 62.7
13th     Enterprise 21757   Dean Korver Jon Clark 1115 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 18.0 27.0 DNC 10.0 10.0 119.0 65.0
14th     Laser Standard 145792   H. Scott Dalgleish   1088 (27.0 DNF) (27.0 DNC) 12.0 5.0 27.0 DNC 27.0 DNC 125.0 71.0
15th     Comet Duo 41   Ian Pike Sally Perry 1178 (27.0 DNS) (27.0 DNC) 10.0 27.0 DNS 8.0 27.0 DNS 126.0 72.0
16th     Laser Radial 166441   Ken Fowler   1122 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 8.0 27.0 DNC 27.0 DNC 20.7 OOD 136.7 82.7
17th     Laser Radial/4.7 205316   Jamie Perry   1122 (27.0 DNF) (27.0 DNF) 27.0 DNC 27.0 DNC 2.0 27.0 DNC 137.0 83.0
18th     Solo 5377   Steve Waite   1146 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 3.0 27.0 DNC 27.0 DNC 138.0 84.0
19th     Laser Standard 184297   Tim Reid (MSC)   1088 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 4.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 139.0 85.0
20th     Laser Standard 180945   Dave Holloway   1088 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 6.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 141.0 87.0
21st     Laser Radial/Standard 176998   John Phelps   1088 (27.0 DNS) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 7.0 142.0 88.0
22nd     Laser Radial 31578   Mark Sharman   1122 (27.0 DNS) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 7.0 27.0 DNC 142.0 88.0
23rd     Laser Standard 32194   Dom Rogers   1088 (27.0 DNC) 8.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 143.0 89.0
24th     Laser Standard 201712   Matt Langdown   1088 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 13.0 27.0 DNC 27.0 DNC 22.3 OOD 143.3 89.3
25th     Laser Standard 200428   Paul Anderson   1088 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 17.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 152.0 98.0
26th     Phantom 1017   Stuart Booth   1040 (27.0 DNF) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 162.0 108.0

R3 15/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1     RS200 231   Alex Gibson Jane Gibson 1051 24:16 2 0:23:05 1.0
2     RS400 458   Matt Bates Kevin Chapman 946 22:23 2 0:23:40 2.0
3     Laser Standard 172130   Peter Emerson   1088 25:49 2 0:23:44 3.0
4     Europe 351   Pete Bell   1148 27:34 2 0:24:01 4.0
5     Laser Radial/Standard 91113   David Burrows   1088 OOD     6.0
6     Contender 2420   Simon Mussell   980 DNF     27.0
6     Laser Radial 1600437   Chris Perry   1122 DNS     27.0
6     Laser Standard 145792   H. Scott Dalgleish   1088 DNF     27.0
6     Comet Duo 41   Ian Pike Sally Perry 1178 DNS 2   27.0
6     Laser Radial/4.7 205316   Jamie Perry   1122 DNF     27.0
6     Laser Radial/Standard 176998   John Phelps   1088 DNS     27.0
6     Laser Radial 31578   Mark Sharman   1122 DNS     27.0
6     Phantom 1017   Stuart Booth   1040 DNF     27.0

R4 22/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1     Contender 2420   Simon Mussell   980 21:00 3 0:21:26 1.0
2     Europe 351   Pete Bell   1148 25:16 3 0:22:01 2.0
3     RS400 458   Matt Bates Kevin Chapman 946 21:19 3 0:22:32 3.0
4     Laser Radial/Standard 91113   David Burrows   1088 25:23 3 0:23:20 4.0
5     Laser Standard 172130   Peter Emerson   1088 26:00 3 0:23:54 5.0
6     RS200 231   Alex Gibson Jane Gibson 1051 25:32 3 0:24:18 6.0
7     Laser Radial 1600437   Chris Perry   1122 27:39 3 0:24:39 7.0
8     Laser Standard 202963   Graham Platt   1088 OOD     7.3
9     Laser Standard 32194   Dom Rogers   1088 28:03 3 0:25:47 8.0
10     Laser Radial 72345   Lorian Wells   1122 OOD     9.3
11     Laser Radial/4.7 205316   Jamie Perry   1122 DNF 3   27.0

R6 05.06

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1     Laser Standard 23   John Challener (MSC)   1088 30:10 3 0:27:44 1.0
2     Europe 351   Pete Bell   1148 32:34 3 0:28:22 2.0
3     Contender 2420   Simon Mussell   980 27:58 3 0:28:32 3.0
4     Laser Standard 184297   Tim Reid (MSC)   1088 31:05 3 0:28:34 4.0
5     Laser Radial/Standard 174503/197763   Alan Tarrant   1088 31:30 3 0:28:57 5.0
6     Laser Standard 180945   Dave Holloway   1088 31:58 3 0:29:23 6.0
7     RS400 458   Matt Bates Kevin Chapman 946 27:50 3 0:29:25 7.0
8     Laser Radial 166441   Ken Fowler   1122 33:07 3 0:29:31 8.0
9     RS200 231   Alex Gibson Jane Gibson 1051 31:12 3 0:29:41 9.0
10     Comet Duo 41   Ian Pike Sally Perry 1178 36:47 3 0:31:14 10.0
11     Laser Standard 172130   Peter Emerson   1088 34:25 3 0:31:38 11.0
12     Laser Standard 145792   H. Scott Dalgleish   1088 34:35 3 0:31:47 12.0
13     Laser Standard 201712   Matt Langdown   1088 35:15 3 0:32:24 13.0
14     Laser Radial 190530   Christine Jackson   1122 36:30 3 0:32:32 14.0
15     Laser Radial/Standard 91113   David Burrows   1088 35:28 3 0:32:36 15.0
16     Laser Radial 72345   Lorian Wells   1122 37:12 3 0:33:09 16.0
17     Laser Standard 200428   Paul Anderson   1088 36:38 3 0:33:40 17.0
18     Enterprise 21757   Dean Korver Jon Clark 1115 37:52 3 0:33:58 18.0
19     Laser Radial 1600437   Chris Perry   1122 38:25 3 0:34:14 19.0

R7 12.06

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1     Laser Radial/Standard 174503/197763   Alan Tarrant   1088 26:56 3 0:24:45 1.0
2     RS200 231   Alex Gibson Jane Gibson 1051 26:20 3 0:25:03 2.0
3     Solo 5377   Steve Waite   1146 29:12 3 0:25:29 3.0
4     Europe 351   Pete Bell   1148 30:54 3 0:26:55 4.0
5     Laser Standard 145792   H. Scott Dalgleish   1088 29:20 3 0:26:58 5.0
6     Laser Standard 172130   Peter Emerson   1088 29:34 3 0:27:11 6.0
6     Laser Radial/Standard 91113   David Burrows   1088 OOD     6.0
8     RS400 458   Matt Bates Kevin Chapman 946 25:49 3 0:27:17 7.0
9     Laser Standard 202963   Graham Platt   1088 31:10 3 0:28:39 8.0
10     Laser Radial 72345   Lorian Wells   1122 32:52 3 0:29:18 9.0
11     Laser Radial 190530   Christine Jackson   1122 OOD     15.7
12     Comet Duo 41   Ian Pike Sally Perry 1178 DNS     27.0

R8 19.06

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1     Europe 351   Pete Bell   1148 25:00 3 0:21:47 1.0
2     Laser Radial/4.7 205316   Jamie Perry   1122 24:49 3 0:22:07 2.0
3     Laser Radial 72345   Lorian Wells   1122 25:34 3 0:22:47 3.0
4     RS200 231   Alex Gibson Jane Gibson 1051 24:02 3 0:22:52 4.0
5     Laser Standard 202963   Graham Platt   1088 25:21 3 0:23:18 5.0
6     Laser Standard 172130   Peter Emerson   1088 27:10 3 0:24:58 6.0
7     Laser Radial 31578   Mark Sharman   1122 28:02 3 0:24:59 7.0
8     Comet Duo 41   Ian Pike Sally Perry 1178 29:38 3 0:25:09 8.0
9     Laser Radial 1600437   Chris Perry   1122 29:30 3 0:26:18 9.0
10     Enterprise 21757   Dean Korver Jon Clark 1115 29:39 3 0:26:36 10.0

R9 26.06

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1     Laser Standard 23   John Challener (MSC)   1088 28:28 5 0:26:10 1.0
2     RS200 231   Alex Gibson Jane Gibson 1051 27:58 5 0:26:37 2.0
3     Laser Radial/Standard 174503/197763   Alan Tarrant   1088 29:42 5 0:27:18 3.0
4     Laser Standard 172130   Peter Emerson   1088 30:35 5 0:28:07 4.0
5     Europe 351   Pete Bell   1148 32:28 5 0:28:17 5.0
6     Laser Radial 190530   Christine Jackson   1122 25:31 4 0:28:26 6.0
7     Laser Radial/Standard 176998   John Phelps   1088 31:20 5 0:28:48 7.0
8     Laser Radial/Standard 91113   David Burrows   1088 26:36 4 0:30:34 8.0
9     Laser Standard 202963   Graham Platt   1088 27:17 4 0:31:21 9.0
10     Enterprise 21757   Dean Korver Jon Clark 1115 32:31 4 0:36:27 10.0
11     Laser Radial 166441   Ken Fowler   1122 OOD 5   20.7
12     Laser Standard 201712   Matt Langdown   1088 OOD     22.3
13     Comet Duo 41   Ian Pike Sally Perry 1178 DNS     27.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com