HSC RS800 Open Event - 21 April 2012

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName R1 R2 R4 R5 Total Nett
1st RS800 1195 Poer Dinorwic SC James Date Toby Wincer (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd RS800 1089 EPSC Roger Phillips Will Crocker 4.0 (10.0) 3.0 4.0 21.0 11.0
3rd RS800 1153 Rob Watson John Clifton 2.0 5.0 6.0 (7.0) 20.0 13.0
4th RS800 1160 Stokes Bay SC Dan Kilsby Bart Bridgen 3.0 3.0 (9.0) 8.0 23.0 14.0
5th RS800 1129 Royal Lymington YC Luke McEwan Emma McEwan (8.0) 4.0 7.0 3.0 22.0 14.0
6th RS800 44 David Hivey James Barlow (14.0) 2.0 13.0 2.0 31.0 17.0
7th RS800 1133 Datchet Water SC Justin Deal Emma Deal (11.0) 8.0 4.0 5.0 28.0 17.0
8th RS800 1128 Lyme Regis SC / Hayling Island SC Mary Rook Mari Shepherd 6.0 (17.0) 2.0 13.0 38.0 21.0
9th RS800 1144 Datchet Water SC Nicholas Charles Jonny Blackburn 5.0 6.0 (11.0) 11.0 33.0 22.0
10th RS800 1072 Cardiff Bay YC Alex Farr Marcelle Newbold (20.0) 11.0 10.0 6.0 47.0 27.0
11th RS800 983 Simon Grundy Guy Whitby 10.0 9.0 (16.0) 9.0 44.0 28.0
12th RS800 864 (1) Weston SC Ella Mitchell James Morland 12.0 7.0 12.0 (15.0) 46.0 31.0
13th RS800 1146 Chichester YC / Treadur Bay YC Martin Orton   7.0 (16.0) 15.0 12.0 50.0 34.0
14th RS800 1101 Star Cross YC Ross Gibbs Lucy Stewart 16.0 12.0 8.0 (26.0 DNC) 62.0 36.0
15th RS800 1131 Ant Harvey Mike Stone 15.0 15.0 14.0 (16.0) 60.0 44.0
16th RS800 1058 Ruffian SC Toby Linnell Jode Warner 18.0 (26.0 DNF) 19.0 10.0 73.0 47.0
17th RS800 872 Hayling Island SC Ed Chapman Sarah Martin 9.0 13.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 74.0 48.0
18th RS800 1099 Draycote SC / Weston SC Alistair Hodgson Sue Ogg 17.0 (18.0) 17.0 14.0 66.0 48.0
19th RS800 1010 Cardiff Bay YC John Warburton James Clapham 19.0 14.0 21.0 (26.0 DNF) 80.0 54.0
20th RS800 1180 Bristol Corinthian SC Tom Halnead Stu Jagger (26.0 DNF) 26.0 DNC 5.0 26.0 DNC 83.0 57.0
21st RS800 806 Grafham SC David Hand Georgina Hand 13.0 (26.0 DNF) 22.0 26.0 DNF 87.0 61.0
22nd RS800 1061 Kevin Barnard Penny Hooper (26.0 DNC) 26.0 DNC 18.0 26.0 DNC 96.0 70.0
23rd RS800 1179 Datchet Water SC Neil Farmer Alex Nelson (26.0 DNF) 26.0 DNC 20.0 26.0 DNC 98.0 72.0
24th RS800 1135 Burghfield SC Ally Martin Claire Cumming 21.0 (26.0 DNF) 26.0 DNC 26.0 DNC 99.0 73.0
25th RS800 1115 Stokes Bay SC Andrew Smith Simon Hedley (26.0 DNF) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 104.0 78.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName Place Points
1 RS800 1195 Poer Dinorwic SC James Date Toby Wincer 1 1.0
2 RS800 1153 Rob Watson John Clifton 2 2.0
3 RS800 1160 Stokes Bay SC Dan Kilsby Bart Bridgen 3 3.0
4 RS800 1089 EPSC Roger Phillips Will Crocker 4 4.0
5 RS800 1144 Datchet Water SC Nicholas Charles Jonny Blackburn 5 5.0
6 RS800 1128 Lyme Regis SC / Hayling Island SC Mary Rook Mari Shepherd 6 6.0
7 RS800 1146 Chichester YC / Treadur Bay YC Martin Orton   7 7.0
8 RS800 1129 Royal Lymington YC Luke McEwan Emma McEwan 8 8.0
9 RS800 872 Hayling Island SC Ed Chapman Sarah Martin 9 9.0
10 RS800 983 Simon Grundy Guy Whitby 10 10.0
11 RS800 1133 Datchet Water SC Justin Deal Emma Deal 11 11.0
12 RS800 864 (1) Weston SC Ella Mitchell James Morland 12 12.0
13 RS800 806 Grafham SC David Hand Georgina Hand 13 13.0
14 RS800 44 David Hivey James Barlow 14 14.0
15 RS800 1131 Ant Harvey Mike Stone 15 15.0
16 RS800 1101 Star Cross YC Ross Gibbs Lucy Stewart 16 16.0
17 RS800 1099 Draycote SC / Weston SC Alistair Hodgson Sue Ogg 17 17.0
18 RS800 1058 Ruffian SC Toby Linnell Jode Warner 18 18.0
19 RS800 1010 Cardiff Bay YC John Warburton James Clapham 19 19.0
20 RS800 1072 Cardiff Bay YC Alex Farr Marcelle Newbold 20 20.0
21 RS800 1135 Burghfield SC Ally Martin Claire Cumming 21 21.0
22 RS800 1180 Bristol Corinthian SC Tom Halnead Stu Jagger DNF 26.0
22 RS800 1179 Datchet Water SC Neil Farmer Alex Nelson DNF 26.0
22 RS800 1115 Stokes Bay SC Andrew Smith Simon Hedley DNF 26.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName Place Points
1 RS800 1195 Poer Dinorwic SC James Date Toby Wincer 1 1.0
2 RS800 44 David Hivey James Barlow 2 2.0
3 RS800 1160 Stokes Bay SC Dan Kilsby Bart Bridgen 3 3.0
4 RS800 1129 Royal Lymington YC Luke McEwan Emma McEwan 4 4.0
5 RS800 1153 Rob Watson John Clifton 5 5.0
6 RS800 1144 Datchet Water SC Nicholas Charles Jonny Blackburn 6 6.0
7 RS800 864 (1) Weston SC Ella Mitchell James Morland 7 7.0
8 RS800 1133 Datchet Water SC Justin Deal Emma Deal 8 8.0
9 RS800 983 Simon Grundy Guy Whitby 9 9.0
10 RS800 1089 EPSC Roger Phillips Will Crocker 10 10.0
11 RS800 1072 Cardiff Bay YC Alex Farr Marcelle Newbold 11 11.0
12 RS800 1101 Star Cross YC Ross Gibbs Lucy Stewart 12 12.0
13 RS800 872 Hayling Island SC Ed Chapman Sarah Martin 13 13.0
14 RS800 1010 Cardiff Bay YC John Warburton James Clapham 14 14.0
15 RS800 1131 Ant Harvey Mike Stone 15 15.0
16 RS800 1146 Chichester YC / Treadur Bay YC Martin Orton   16 16.0
17 RS800 1128 Lyme Regis SC / Hayling Island SC Mary Rook Mari Shepherd 17 17.0
18 RS800 1099 Draycote SC / Weston SC Alistair Hodgson Sue Ogg 18 18.0
19 RS800 1058 Ruffian SC Toby Linnell Jode Warner DNF 26.0
19 RS800 806 Grafham SC David Hand Georgina Hand DNF 26.0
19 RS800 1135 Burghfield SC Ally Martin Claire Cumming DNF 26.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName Place Points
1 RS800 1195 Poer Dinorwic SC James Date Toby Wincer 1 1.0
2 RS800 1128 Lyme Regis SC / Hayling Island SC Mary Rook Mari Shepherd 2 2.0
3 RS800 1089 EPSC Roger Phillips Will Crocker 3 3.0
4 RS800 1133 Datchet Water SC Justin Deal Emma Deal 4 4.0
5 RS800 1180 Bristol Corinthian SC Tom Halnead Stu Jagger 5 5.0
6 RS800 1153 Rob Watson John Clifton 6 6.0
7 RS800 1129 Royal Lymington YC Luke McEwan Emma McEwan 7 7.0
8 RS800 1101 Star Cross YC Ross Gibbs Lucy Stewart 8 8.0
9 RS800 1160 Stokes Bay SC Dan Kilsby Bart Bridgen 9 9.0
10 RS800 1072 Cardiff Bay YC Alex Farr Marcelle Newbold 10 10.0
11 RS800 1144 Datchet Water SC Nicholas Charles Jonny Blackburn 11 11.0
12 RS800 864 (1) Weston SC Ella Mitchell James Morland 12 12.0
13 RS800 44 David Hivey James Barlow 13 13.0
14 RS800 1131 Ant Harvey Mike Stone 14 14.0
15 RS800 1146 Chichester YC / Treadur Bay YC Martin Orton   15 15.0
16 RS800 983 Simon Grundy Guy Whitby 16 16.0
17 RS800 1099 Draycote SC / Weston SC Alistair Hodgson Sue Ogg 17 17.0
18 RS800 1061 Kevin Barnard Penny Hooper 18 18.0
19 RS800 1058 Ruffian SC Toby Linnell Jode Warner 19 19.0
20 RS800 1179 Datchet Water SC Neil Farmer Alex Nelson 20 20.0
21 RS800 1010 Cardiff Bay YC John Warburton James Clapham 21 21.0
22 RS800 806 Grafham SC David Hand Georgina Hand 22 22.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName Place Points
1 RS800 1195 Poer Dinorwic SC James Date Toby Wincer 1 1.0
2 RS800 44 David Hivey James Barlow 2 2.0
3 RS800 1129 Royal Lymington YC Luke McEwan Emma McEwan 3 3.0
4 RS800 1089 EPSC Roger Phillips Will Crocker 4 4.0
5 RS800 1133 Datchet Water SC Justin Deal Emma Deal 5 5.0
6 RS800 1072 Cardiff Bay YC Alex Farr Marcelle Newbold 6 6.0
7 RS800 1153 Rob Watson John Clifton 7 7.0
8 RS800 1160 Stokes Bay SC Dan Kilsby Bart Bridgen 8 8.0
9 RS800 983 Simon Grundy Guy Whitby 9 9.0
10 RS800 1058 Ruffian SC Toby Linnell Jode Warner 10 10.0
11 RS800 1144 Datchet Water SC Nicholas Charles Jonny Blackburn 11 11.0
12 RS800 1146 Chichester YC / Treadur Bay YC Martin Orton   12 12.0
13 RS800 1128 Lyme Regis SC / Hayling Island SC Mary Rook Mari Shepherd 13 13.0
14 RS800 1099 Draycote SC / Weston SC Alistair Hodgson Sue Ogg 14 14.0
15 RS800 864 (1) Weston SC Ella Mitchell James Morland 15 15.0
16 RS800 1131 Ant Harvey Mike Stone 16 16.0
17 RS800 1010 Cardiff Bay YC John Warburton James Clapham DNF 26.0
17 RS800 806 Grafham SC David Hand Georgina Hand DNF 26.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com