Laser Masters Series and World Qualifier 2014 (Radial Rig)

Highcliffe Sailing Club

September 6th/7th

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 30, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo Club HelmName R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Apprentice 200510 Frensham Pond SC Ian Gregory 2.0 (5.0) 3.0 1.0 11.0 6.0
2nd Kiddy 203577 Chew Valley Lake SC Steven Smith 4.0 4.0 (5.0) 2.0 15.0 10.0
3rd Grand Master 203292 Parkstone SC Ann Keates (31.0 BFD) 1.0 1.0 13.0 46.0 15.0
4th Great Grand Master 206225 Chelmarsh S C Keith Wilkins 5.0 (8.0) 2.0 8.0 23.0 15.0
5th Grand Master 198962 Thames SC Rob Cage 3.0 (22.0) 9.0 3.0 37.0 15.0
6th Apprentice 192463 Island SC Niall Peelo 9.0 2.0 7.0 (10.0) 28.0 18.0
7th Great Grand Master 204121 Hunts SC Mike Kinnear 1.0 (16.0) 4.0 15.0 36.0 20.0
8th Master 200678 Gurnard SC Richard Ellis 6.0 (12.0) 10.0 6.0 34.0 22.0
9th Great Grand Master 178519 Thames SC Kevin Pearson 7.0 6.0 13.0 (24.0) 50.0 26.0
10th Grand Master 200685 Looe SC Neil Dunkley 10.0 7.0 (14.0) 9.0 40.0 26.0
11th Great Grand Master 197703 Queen Mary SC Ninian Eadie (15.0) 9.0 6.0 14.0 44.0 29.0
12th Grand Master 200520 Whitstable SC Max Hunt 8.0 (21.0) 12.0 11.0 52.0 31.0
13th Great Grand Master 202547 Lancing SC David Trout 12.0 13.0 (15.0) 7.0 47.0 32.0
14th Master 198605 Lancing SC James Carter 13.0 3.0 18.0 (21.0) 55.0 34.0
15th Grand Master 197363 Gratham Water SC Richard Major (22.0) 11.0 21.0 4.0 58.0 36.0
16th Master 207090 Homeless SC David Goddard (19.0) 19.0 16.0 5.0 59.0 40.0
17th Great Grand Master 176282 Burghfield SC Bernard Fyans 11.0 10.0 (30.0) 22.0 73.0 43.0
18th Great Grand Master 198911 Locks S.C. Hilary Thomas Miss 17.0 15.0 11.0 (19.0) 62.0 43.0
19th Great Grand Master 197375   Ian Rawet 20.0 18.0 (25.0) 12.0 75.0 50.0
20th Great Grand Master 174693 Starcross YC Roger Williams 23.0 (26.0) 8.0 20.0 77.0 51.0
21st Grand Master 203065   Michael Pridham 16.0 14.0 23.0 (25.0) 78.0 53.0
22nd Master 152585 Newport Boat Club Sue Ritchie 18.0 20.0 19.0 (26.0) 83.0 57.0
23rd Master 203320 Queen Mary SC Gareth Edwards 14.0 (29.0) 17.0 28.0 88.0 59.0
24th Grand Master 201073 Leigh Lowton SC Glyn Purnell 25.0 17.0 20.0 (29.0) 91.0 62.0
25th Grand Master 201709 Stokes Bay SC Robert Draper 21.0 (27.0) 26.0 17.0 91.0 64.0
26th Great Grand Master 204714 Weir Wood SC Bill Stean 24.0 25.0 (27.0) 16.0 92.0 65.0
27th Great Grand Master 173354 Frensham Pond SC Robin Jones (27.0) 24.0 24.0 18.0 93.0 66.0
28th Great Grand Master 174734 Maidenhead SC David Richard Killey 26.0 (28.0) 22.0 23.0 99.0 71.0
29th Grand Master 204970 RYA Mick Wood (29.0) 23.0 28.0 27.0 107.0 78.0
30th Great Grand Master 179618   Rob Stenhouse 28.0 (30.0) 29.0 30.0 117.0 87.0

R1 - September 6th

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet SailNo Club HelmName Place Points
1 Great Grand Master 204121 Hunts SC Mike Kinnear 2 1.0
2 Apprentice 200510 Frensham Pond SC Ian Gregory 3 2.0
3 Grand Master 198962 Thames SC Rob Cage 4 3.0
4 Kiddy 203577 Chew Valley Lake SC Steven Smith 5 4.0
5 Great Grand Master 206225 Chelmarsh S C Keith Wilkins 6 5.0
6 Master 200678 Gurnard SC Richard Ellis 7 6.0
7 Great Grand Master 178519 Thames SC Kevin Pearson 8 7.0
8 Grand Master 200520 Whitstable SC Max Hunt 9 8.0
9 Apprentice 192463 Island SC Niall Peelo 10 9.0
10 Grand Master 200685 Looe SC Neil Dunkley 11 10.0
11 Great Grand Master 176282 Burghfield SC Bernard Fyans 12 11.0
12 Great Grand Master 202547 Lancing SC David Trout 13 12.0
13 Master 198605 Lancing SC James Carter 14 13.0
14 Master 203320 Queen Mary SC Gareth Edwards 15 14.0
15 Great Grand Master 197703 Queen Mary SC Ninian Eadie 16 15.0
16 Grand Master 203065   Michael Pridham 17 16.0
17 Great Grand Master 198911 Locks S.C. Hilary Thomas Miss 18 17.0
18 Master 152585 Newport Boat Club Sue Ritchie 19 18.0
19 Master 207090 Homeless SC David Goddard 20 19.0
20 Great Grand Master 197375   Ian Rawet 21 20.0
21 Grand Master 201709 Stokes Bay SC Robert Draper 22 21.0
22 Grand Master 197363 Gratham Water SC Richard Major 23 22.0
23 Great Grand Master 174693 Starcross YC Roger Williams 24 23.0
24 Great Grand Master 204714 Weir Wood SC Bill Stean 25 24.0
25 Grand Master 201073 Leigh Lowton SC Glyn Purnell 26 25.0
26 Great Grand Master 174734 Maidenhead SC David Richard Killey 27 26.0
27 Great Grand Master 173354 Frensham Pond SC Robin Jones 28 27.0
28 Great Grand Master 179618   Rob Stenhouse 29 28.0
29 Grand Master 204970 RYA Mick Wood 30 29.0
30 Grand Master 203292 Parkstone SC Ann Keates BFD 31.0

R2 - September 6th

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet SailNo Club HelmName Place Points
1 Grand Master 203292 Parkstone SC Ann Keates 1 1.0
2 Apprentice 192463 Island SC Niall Peelo 2 2.0
3 Master 198605 Lancing SC James Carter 3 3.0
4 Kiddy 203577 Chew Valley Lake SC Steven Smith 4 4.0
5 Apprentice 200510 Frensham Pond SC Ian Gregory 5 5.0
6 Great Grand Master 178519 Thames SC Kevin Pearson 6 6.0
7 Grand Master 200685 Looe SC Neil Dunkley 7 7.0
8 Great Grand Master 206225 Chelmarsh S C Keith Wilkins 8 8.0
9 Great Grand Master 197703 Queen Mary SC Ninian Eadie 9 9.0
10 Great Grand Master 176282 Burghfield SC Bernard Fyans 10 10.0
11 Grand Master 197363 Gratham Water SC Richard Major 11 11.0
12 Master 200678 Gurnard SC Richard Ellis 12 12.0
13 Great Grand Master 202547 Lancing SC David Trout 13 13.0
14 Grand Master 203065   Michael Pridham 14 14.0
15 Great Grand Master 198911 Locks S.C. Hilary Thomas Miss 15 15.0
16 Great Grand Master 204121 Hunts SC Mike Kinnear 16 16.0
17 Grand Master 201073 Leigh Lowton SC Glyn Purnell 17 17.0
18 Great Grand Master 197375   Ian Rawet 18 18.0
19 Master 207090 Homeless SC David Goddard 19 19.0
20 Master 152585 Newport Boat Club Sue Ritchie 20 20.0
21 Grand Master 200520 Whitstable SC Max Hunt 21 21.0
22 Grand Master 198962 Thames SC Rob Cage 22 22.0
23 Grand Master 204970 RYA Mick Wood 23 23.0
24 Great Grand Master 173354 Frensham Pond SC Robin Jones 24 24.0
25 Great Grand Master 204714 Weir Wood SC Bill Stean 25 25.0
26 Great Grand Master 174693 Starcross YC Roger Williams 26 26.0
27 Grand Master 201709 Stokes Bay SC Robert Draper 27 27.0
28 Great Grand Master 174734 Maidenhead SC David Richard Killey 28 28.0
29 Master 203320 Queen Mary SC Gareth Edwards 29 29.0
30 Great Grand Master 179618   Rob Stenhouse 30 30.0

R3 - September 6th

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet SailNo Club HelmName Place Points
1 Grand Master 203292 Parkstone SC Ann Keates 1 1.0
2 Great Grand Master 206225 Chelmarsh S C Keith Wilkins 2 2.0
3 Apprentice 200510 Frensham Pond SC Ian Gregory 3 3.0
4 Great Grand Master 204121 Hunts SC Mike Kinnear 4 4.0
5 Kiddy 203577 Chew Valley Lake SC Steven Smith 5 5.0
6 Great Grand Master 197703 Queen Mary SC Ninian Eadie 6 6.0
7 Apprentice 192463 Island SC Niall Peelo 7 7.0
8 Great Grand Master 174693 Starcross YC Roger Williams 8 8.0
9 Grand Master 198962 Thames SC Rob Cage 9 9.0
10 Master 200678 Gurnard SC Richard Ellis 10 10.0
11 Great Grand Master 198911 Locks S.C. Hilary Thomas Miss 11 11.0
12 Grand Master 200520 Whitstable SC Max Hunt 12 12.0
13 Great Grand Master 178519 Thames SC Kevin Pearson 13 13.0
14 Grand Master 200685 Looe SC Neil Dunkley 14 14.0
15 Great Grand Master 202547 Lancing SC David Trout 15 15.0
16 Master 207090 Homeless SC David Goddard 16 16.0
17 Master 203320 Queen Mary SC Gareth Edwards 17 17.0
18 Master 198605 Lancing SC James Carter 18 18.0
19 Master 152585 Newport Boat Club Sue Ritchie 19 19.0
20 Grand Master 201073 Leigh Lowton SC Glyn Purnell 20 20.0
21 Grand Master 197363 Gratham Water SC Richard Major 21 21.0
22 Great Grand Master 174734 Maidenhead SC David Richard Killey 22 22.0
23 Grand Master 203065   Michael Pridham 23 23.0
24 Great Grand Master 173354 Frensham Pond SC Robin Jones 24 24.0
25 Great Grand Master 197375   Ian Rawet 25 25.0
26 Grand Master 201709 Stokes Bay SC Robert Draper 26 26.0
27 Great Grand Master 204714 Weir Wood SC Bill Stean 27 27.0
28 Grand Master 204970 RYA Mick Wood 28 28.0
29 Great Grand Master 179618   Rob Stenhouse 29 29.0
30 Great Grand Master 176282 Burghfield SC Bernard Fyans 30 30.0

R4 - September 7th

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet SailNo Club HelmName Place Points
1 Apprentice 200510 Frensham Pond SC Ian Gregory 1 1.0
2 Kiddy 203577 Chew Valley Lake SC Steven Smith 2 2.0
3 Grand Master 198962 Thames SC Rob Cage 3 3.0
4 Grand Master 197363 Gratham Water SC Richard Major 4 4.0
5 Master 207090 Homeless SC David Goddard 5 5.0
6 Master 200678 Gurnard SC Richard Ellis 6 6.0
7 Great Grand Master 202547 Lancing SC David Trout 7 7.0
8 Great Grand Master 206225 Chelmarsh S C Keith Wilkins 8 8.0
9 Grand Master 200685 Looe SC Neil Dunkley 9 9.0
10 Apprentice 192463 Island SC Niall Peelo 10 10.0
11 Grand Master 200520 Whitstable SC Max Hunt 11 11.0
12 Great Grand Master 197375   Ian Rawet 12 12.0
13 Grand Master 203292 Parkstone SC Ann Keates 13 13.0
14 Great Grand Master 197703 Queen Mary SC Ninian Eadie 14 14.0
15 Great Grand Master 204121 Hunts SC Mike Kinnear 15 15.0
16 Great Grand Master 204714 Weir Wood SC Bill Stean 16 16.0
17 Grand Master 201709 Stokes Bay SC Robert Draper 17 17.0
18 Great Grand Master 173354 Frensham Pond SC Robin Jones 18 18.0
19 Great Grand Master 198911 Locks S.C. Hilary Thomas Miss 19 19.0
20 Great Grand Master 174693 Starcross YC Roger Williams 20 20.0
21 Master 198605 Lancing SC James Carter 21 21.0
22 Great Grand Master 176282 Burghfield SC Bernard Fyans 22 22.0
23 Great Grand Master 174734 Maidenhead SC David Richard Killey 23 23.0
24 Great Grand Master 178519 Thames SC Kevin Pearson 24 24.0
25 Grand Master 203065   Michael Pridham 25 25.0
26 Master 152585 Newport Boat Club Sue Ritchie 26 26.0
27 Grand Master 204970 RYA Mick Wood 27 27.0
28 Master 203320 Queen Mary SC Gareth Edwards 28 28.0
29 Grand Master 201073 Leigh Lowton SC Glyn Purnell 29 29.0
30 Great Grand Master 179618   Rob Stenhouse 30 30.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com