Harbour Icicle Series 2012

Overall

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Ratings: PY, Entries: 36, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Solo 5281 Hamble River SC James Ross   1153 1.0 1.0 1.0 (3.0) (3.0) 1.0 3.0 1.0 14.0 8.0
2nd Laser 189660 Highcliffe SC Gary Langdown   1082 5.0 (6.0) 2.0 1.0 3.3 OOD 3.3 OOD 5.0 (6.0) 31.6 19.6
3rd Solo 4862 Highcliffe SC Steve Waite   1153 (7.0) (5.0) 4.0 OOD 4.0 OOD 4.0 5.0 2.0 5.0 36.0 24.0
4th Megabyte 128 Mudeford SC Alan Dalziel   1076 3.0 7.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 1.0 3.0 11.0 DNF 2.0 101.0 27.0
5th Laser 174503 Highcliffe SC Alan Tarrant   1082 9.0 8.0 5.0 4.0 2.0 4.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 106.0 32.0
6th Laser Radial 31578 Highcliffe SC Mark Sharman   1106 (20.0) (18.0) 9.0 9.0 DNF 9.0 10.0 8.0 10.0 93.0 55.0
7th Junior Laser Radial 27 Highcliffe SC Matt Langdown   1106 (16.0) 16.0 7.0 (37.0 DNC) 9.5 OOD 9.5 OOD 6.0 9.0 110.0 57.0
8th Laser 184297 Mudeford SC Tim Reid   1082 4.0 2.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 1.0 3.0 158.0 84.0
9th Solo 4510 Christchurch SC Jim Newman   1153 2.0 4.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 4.0 4.0 162.0 88.0
10th Scow 701 Christchurch SC Alex Atkins   1458 18.0 15.0 8.0 5.0 (37.0 DNC) 9.0 (37.0 DNC) 37.0 DNC 166.0 92.0
11th Laser 130162 Highcliffe SC Ken Fowler   1082 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 10.0 7.0 6.0 6.0 37.0 DNC 37.0 DNC 177.0 103.0
12th Laser 5 Keyhaven SC Roddy Steele   1082 13.0 9.0 6.0 6.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 182.0 108.0
13th Laser Radial 171757 Highcliffe SC Saron Rusden   1106 17.0 14.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 8.0 8.0 37.0 DNC 37.0 DNC 195.0 121.0
14th Junior Laser 32194 Highcliffe SC Emma Horn   1082 24.0 21.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 7.0 7.0 37.0 DNC 37.0 DNC 207.0 133.0
15th Junior RS Tera Sport 2 Highcliffe SC Jamie Perry   1459 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 11.0 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 11.0 DNF 12.0 DNF 219.0 145.0
16th Laser Radial 623 Mudeford SC John Challener   1106 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 3.0 2.0 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 227.0 153.0
17th Laser 183547 Mudeford SC Jane Challener   1082 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 5.0 2.0 37.0 DNC 37.0 DNC 229.0 155.0
18th Laser Radial 167965 Mudeford SC Kristy Powell   1106 15.0 13.0 17.0 DNF (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 230.0 156.0
19th Laser 166441 Highcliffe SC James Rusden   1082 6.0 3.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 231.0 157.0
20th Laser Radial 172130 Highcliffe SC Pete Emerson   1106 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 7.0 8.0 237.0 163.0
21st Laser Radial 192840 Highcliffe SC Chris Perry   1106 22.0 20.0 13.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 240.0 166.0
22nd Laser 129002 Highcliffe SC Steve Nayler   1082 8.0 11.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 241.0 167.0
23rd Europe 351 Highcliffe SC Pete Bell   1143 10.0 10.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 242.0 168.0
24th Laser Radial 23 Mudeford SC Kate Jardine   1106 11.0 12.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 245.0 171.0
25th Laser Pico Race S/H Pink 0/purple Highcliffe SC Jan Wiener   1260 26.0 27.0 DNF 12.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 250.0 176.0
26th Topper 25114 Highcliffe SC John Spencer Jones   1297 23.0 22.0 29.8 OOD 29.8 OOD (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 252.6 178.6
27th Laser Radial 190530 Highcliffe SC Christine Wright   1106 19.0 17.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 258.0 184.0
28th Junior Laser Radial 184297 Mudeford SC Tom Reid   1106 12.0 27.0 DNF (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 261.0 187.0
29th Laser 17 Highcliffe SC David Horn   1082 21.0 19.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 262.0 188.0
30th Laser Radial 180945 Highcliffe SC Dave Holloway   1106 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 4.0 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 263.0 189.0
31st RS200 231 Highcliffe SC Alex Gibson Jane Gibson 1057 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 7.0 266.0 192.0
32nd Junior Laser Pico Race S/H Blue Highcliffe SC Tom Spencer Jones   1260 25.0 23.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 270.0 196.0
33rd Junior Laser Pico Race S/H 777 Highcliffe SC Josh McCormick   1260 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 14.0 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 273.0 199.0
34th Laser 2000 21767 Mudeford SC Williams   1090 14.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 273.0 199.0
35th Laser 178727 Highcliffe SC Dom Manley   1082 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 17.0 DNF 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 276.0 202.0
36th Laser Pico Race S/H Blue 8 Highcliffe SC Richard Waltham   1260 27.0 27.0 DNF (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 276.0 202.0

R1 - January 8th at 1000hrs

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo 5281 Hamble River SC James Ross   1153 43:33 3 0:37:46 1.0
2 Solo 4510 Christchurch SC Jim Newman   1153 43:45 3 0:37:57 2.0
3 Megabyte 128 Mudeford SC Alan Dalziel   1076 41:13 3 0:38:18 3.0
4 Laser 184297 Mudeford SC Tim Reid   1082 41:36 3 0:38:27 4.0
5 Laser 189660 Highcliffe SC Gary Langdown   1082 41:55 3 0:38:44 5.0
6 Laser 166441 Highcliffe SC James Rusden   1082 42:06 3 0:38:55 6.0
7 Solo 4862 Highcliffe SC Steve Waite   1153 46:37 3 0:40:26 7.0
8 Laser 129002 Highcliffe SC Steve Nayler   1082 44:03 3 0:40:43 8.0
9 Laser 174503 Highcliffe SC Alan Tarrant   1082 44:24 3 0:41:02 9.0
10 Europe 351 Highcliffe SC Pete Bell   1143 47:08 3 0:41:14 10.0
11 Laser Radial 23 Mudeford SC Kate Jardine   1106 46:28 3 0:42:01 11.0
12 Junior Laser Radial 184297 Mudeford SC Tom Reid   1106 46:40 3 0:42:12 12.0
13 Laser 5 Keyhaven SC Roddy Steele   1082 46:27 3 0:42:56 13.0
14 Laser 2000 21767 Mudeford SC Williams   1090 47:16 3 0:43:22 14.0
15 Laser Radial 167965 Mudeford SC Kristy Powell   1106 48:03 3 0:43:27 15.0
16 Junior Laser Radial 27 Highcliffe SC Matt Langdown   1106 48:28 3 0:43:49 16.0
17 Laser Radial 171757 Highcliffe SC Saron Rusden   1106 48:56 3 0:44:15 17.0
18 Scow 701 Christchurch SC Alex Atkins   1458 43:26 2 0:44:41 18.0
19 Laser Radial 190530 Highcliffe SC Christine Wright   1106 49:29 3 0:44:44 19.0
20 Laser Radial 31578 Highcliffe SC Mark Sharman   1106 50:04 3 0:45:16 20.0
21 Laser 17 Highcliffe SC David Horn   1082 49:35 3 0:45:50 21.0
22 Laser Radial 192840 Highcliffe SC Chris Perry   1106 52:41 3 0:47:38 22.0
23 Topper 25114 Highcliffe SC John Spencer Jones   1297 43:58 2 0:50:51 23.0
24 Junior Laser 32194 Highcliffe SC Emma Horn   1082 38:15 2 0:53:02 24.0
25 Junior Laser Pico Race S/H Blue Highcliffe SC Tom Spencer Jones   1260 51:35 2 1:01:25 25.0
26 Laser Pico Race S/H Pink 0/purple Highcliffe SC Jan Wiener   1260 51:55 2 1:01:48 26.0
27 Laser Pico Race S/H Blue 8 Highcliffe SC Richard Waltham   1260 57:50 2 1:08:51 27.0

R2 - January 8th at after R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo 5281 Hamble River SC James Ross   1153 40:26 4 0:35:04 1.0
2 Laser 184297 Mudeford SC Tim Reid   1082 38:10 4 0:35:16 2.0
3 Laser 166441 Highcliffe SC James Rusden   1082 38:30 4 0:35:35 3.0
4 Solo 4510 Christchurch SC Jim Newman   1153 41:13 4 0:35:45 4.0
5 Solo 4862 Highcliffe SC Steve Waite   1153 41:35 4 0:36:04 5.0
6 Laser 189660 Highcliffe SC Gary Langdown   1082 39:41 4 0:36:41 6.0
7 Megabyte 128 Mudeford SC Alan Dalziel   1076 39:55 4 0:37:06 7.0
8 Laser 174503 Highcliffe SC Alan Tarrant   1082 40:42 4 0:37:37 8.0
9 Laser 5 Keyhaven SC Roddy Steele   1082 40:48 4 0:37:42 9.0
10 Europe 351 Highcliffe SC Pete Bell   1143 43:13 4 0:37:49 10.0
11 Laser 129002 Highcliffe SC Steve Nayler   1082 40:57 4 0:37:51 11.0
12 Laser Radial 23 Mudeford SC Kate Jardine   1106 41:58 4 0:37:57 12.0
13 Laser Radial 167965 Mudeford SC Kristy Powell   1106 42:44 4 0:38:38 13.0
14 Laser Radial 171757 Highcliffe SC Saron Rusden   1106 43:25 4 0:39:15 14.0
15 Scow 701 Christchurch SC Alex Atkins   1458 43:24 3 0:39:41 15.0
16 Junior Laser Radial 27 Highcliffe SC Matt Langdown   1106 45:29 4 0:41:07 16.0
17 Laser Radial 190530 Highcliffe SC Christine Wright   1106 45:53 4 0:41:29 17.0
18 Laser Radial 31578 Highcliffe SC Mark Sharman   1106 46:44 4 0:42:15 18.0
19 Laser 17 Highcliffe SC David Horn   1082 46:14 4 0:42:44 19.0
20 Laser Radial 192840 Highcliffe SC Chris Perry   1106 37:53 3 0:45:40 20.0
21 Junior Laser 32194 Highcliffe SC Emma Horn   1082 38:41 3 0:47:40 21.0
22 Topper 25114 Highcliffe SC John Spencer Jones   1297 47:23 3 0:48:43 22.0
23 Junior Laser Pico Race S/H Blue Highcliffe SC Tom Spencer Jones   1260 48:54 3 0:51:45 23.0
24 Laser Pico Race S/H Pink 0/purple Highcliffe SC Jan Wiener   1260 DNF     27.0
24 Junior Laser Radial 184297 Mudeford SC Tom Reid   1106 DNF     27.0
24 Laser Pico Race S/H Blue 8 Highcliffe SC Richard Waltham   1260 DNF     27.0

R3 - January 22nd at 1000hrs

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo 5281 Hamble River SC James Ross   1153 44:06 4 0:38:15 1.0
2 Laser 189660 Highcliffe SC Gary Langdown   1082 41:34 4 0:38:25 2.0
3 Laser Radial 623 Mudeford SC John Challener   1106 42:46 4 0:38:40 3.0
4 Solo 4862 Highcliffe SC Steve Waite   1153 OOD     4.0
4 Laser Radial 180945 Highcliffe SC Dave Holloway   1106 43:05 4 0:38:57 4.0
6 Laser 174503 Highcliffe SC Alan Tarrant   1082 43:42 4 0:40:23 5.0
7 Laser 5 Keyhaven SC Roddy Steele   1082 46:17 4 0:42:47 6.0
8 Junior Laser Radial 27 Highcliffe SC Matt Langdown   1106 40:01 3 0:48:15 7.0
9 Scow 701 Christchurch SC Alex Atkins   1458 36:20 2 0:49:50 8.0
10 Laser Radial 31578 Highcliffe SC Mark Sharman   1106 41:22 3 0:49:52 9.0
11 Laser 130162 Highcliffe SC Ken Fowler   1082 41:42 3 0:51:23 10.0
12 Junior RS Tera Sport 2 Highcliffe SC Jamie Perry   1459 44:44 2 1:01:19 11.0
13 Laser Pico Race S/H Pink 0/purple Highcliffe SC Jan Wiener   1260 45:33 2 1:12:18 12.0
14 Laser Radial 192840 Highcliffe SC Chris Perry   1106 40:08 2 1:12:34 13.0
15 Junior Laser Pico Race S/H 777 Highcliffe SC Josh McCormick   1260 47:24 2 1:15:14 14.0
16 Laser Radial 167965 Mudeford SC Kristy Powell   1106 DNF     17.0
16 Laser 178727 Highcliffe SC Dom Manley   1082 DNF     17.0
18 Topper 25114 Highcliffe SC John Spencer Jones   1297 OOD     29.8

R4 - January 22nd at after R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 189660 Highcliffe SC Gary Langdown   1082 15:04 2 0:13:55 1.0
2 Laser Radial 623 Mudeford SC John Challener   1106 17:03 2 0:15:25 2.0
3 Solo 5281 Hamble River SC James Ross   1153 17:52 2 0:15:30 3.0
4 Solo 4862 Highcliffe SC Steve Waite   1153 OOD     4.0
4 Laser 174503 Highcliffe SC Alan Tarrant   1082 17:41 2 0:16:21 4.0
6 Scow 701 Christchurch SC Alex Atkins   1458 12:03 1 0:16:32 5.0
7 Laser 5 Keyhaven SC Roddy Steele   1082 18:12 2 0:16:49 6.0
8 Laser 130162 Highcliffe SC Ken Fowler   1082 24:40 2 0:22:48 7.0
9 Laser Radial 31578 Highcliffe SC Mark Sharman   1106 DNF     9.0
10 Topper 25114 Highcliffe SC John Spencer Jones   1297 OOD     29.8

R5 - February 12th at 1030hrs

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Megabyte 128 Mudeford SC Alan Dalziel   1076 42:01 5 0:39:03 1.0
2 Laser 174503 Highcliffe SC Alan Tarrant   1082 42:17 5 0:39:05 2.0
3 Solo 5281 Hamble River SC James Ross   1153 45:08 5 0:39:09 3.0
4 Laser 189660 Highcliffe SC Gary Langdown   1082 OOD     3.3
5 Solo 4862 Highcliffe SC Steve Waite   1153 45:44 5 0:39:40 4.0
6 Laser 183547 Mudeford SC Jane Challener   1082 43:23 5 0:40:06 5.0
7 Laser 130162 Highcliffe SC Ken Fowler   1082 43:44 5 0:40:25 6.0
8 Junior Laser 32194 Highcliffe SC Emma Horn   1082 45:04 5 0:41:39 7.0
9 Laser Radial 171757 Highcliffe SC Saron Rusden   1106 39:19 4 0:44:26 8.0
10 Laser Radial 31578 Highcliffe SC Mark Sharman   1106 40:07 4 0:45:20 9.0
11 Junior Laser Radial 27 Highcliffe SC Matt Langdown   1106 OOD     9.5

R6 - February 12th at after R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo 5281 Hamble River SC James Ross   1153 35:14 5 0:30:33 1.0
2 Laser 183547 Mudeford SC Jane Challener   1082 33:16 5 0:30:45 2.0
3 Megabyte 128 Mudeford SC Alan Dalziel   1076 33:14 5 0:30:53 3.0
4 Laser 189660 Highcliffe SC Gary Langdown   1082 OOD     3.3
5 Laser 174503 Highcliffe SC Alan Tarrant   1082 33:27 5 0:30:55 4.0
6 Solo 4862 Highcliffe SC Steve Waite   1153 36:22 5 0:31:32 5.0
7 Laser 130162 Highcliffe SC Ken Fowler   1082 35:25 5 0:32:44 6.0
8 Junior Laser 32194 Highcliffe SC Emma Horn   1082 35:31 5 0:32:50 7.0
9 Laser Radial 171757 Highcliffe SC Saron Rusden   1106 29:44 4 0:33:36 8.0
10 Scow 701 Christchurch SC Alex Atkins   1458 29:58 3 0:34:15 9.0
11 Junior Laser Radial 27 Highcliffe SC Matt Langdown   1106 OOD     9.5
12 Laser Radial 31578 Highcliffe SC Mark Sharman   1106 30:26 4 0:34:24 10.0

R7 - February 26th at 1030hrs

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 184297 Mudeford SC Tim Reid   1082 21:52   0:20:13 1.0
2 Solo 4862 Highcliffe SC Steve Waite   1153 29:12   0:25:20 2.0
3 Solo 5281 Hamble River SC James Ross   1153 29:50   0:25:52 3.0
4 Solo 4510 Christchurch SC Jim Newman   1153 31:20   0:27:11 4.0
5 Laser 189660 Highcliffe SC Gary Langdown   1082 29:51   0:27:35 5.0
6 Junior Laser Radial 27 Highcliffe SC Matt Langdown   1106 31:25   0:28:24 6.0
7 Laser Radial 172130 Highcliffe SC Pete Emerson   1106 32:50   0:29:41 7.0
8 Laser Radial 31578 Highcliffe SC Mark Sharman   1106 32:55   0:29:46 8.0
9 Megabyte 128 Mudeford SC Alan Dalziel   1076 DNF     11.0
9 Junior RS Tera Sport 2 Highcliffe SC Jamie Perry   1459 DNF     11.0

R8 - February 26th at after R7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo 5281 Hamble River SC James Ross   1153 33:10 3 0:28:46 1.0
2 Megabyte 128 Mudeford SC Alan Dalziel   1076 31:41 3 0:29:27 2.0
3 Laser 184297 Mudeford SC Tim Reid   1082 31:57 3 0:29:32 3.0
4 Solo 4510 Christchurch SC Jim Newman   1153 35:32 3 0:30:49 4.0
5 Solo 4862 Highcliffe SC Steve Waite   1153 38:46 3 0:33:37 5.0
6 Laser 189660 Highcliffe SC Gary Langdown   1082 36:40 3 0:33:53 6.0
7 RS200 231 Highcliffe SC Alex Gibson Jane Gibson 1057 36:07 3 0:34:10 7.0
8 Laser Radial 172130 Highcliffe SC Pete Emerson   1106 26:27 2 0:35:52 8.0
9 Junior Laser Radial 27 Highcliffe SC Matt Langdown   1106 32:53 2 0:44:36 9.0
10 Laser Radial 31578 Highcliffe SC Mark Sharman   1106 37:17 2 0:50:34 10.0
11 Junior RS Tera Sport 2 Highcliffe SC Jamie Perry   1459 DNF     12.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com