Harbour Icicle 1st races Series 2012

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 35, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 - 1st race R3 - 1st race R5 - 1st race R7 - 1st race Total Nett
1st Solo 5281 Hamble River SC James Ross   1153 1.0 1.0 (3.0) 3.0 8.0 5.0
2nd Solo 4862 Highcliffe SC Steve Waite   1153 (7.0) 3.0 OOD 4.0 2.0 16.0 9.0
3rd Laser 189660 Highcliffe SC Gary Langdown   1082 (5.0) 2.0 3.5 OOD 5.0 15.5 10.5
4th Megabyte 128 Mudeford SC Alan Dalziel   1076 3.0 (36.0 DNC) 1.0 11.0 DNF 51.0 15.0
5th Laser 174503 Highcliffe SC Alan Tarrant   1082 9.0 5.0 2.0 (36.0 DNC) 52.0 16.0
6th Junior Laser Radial 27 Highcliffe SC Matt Langdown   1106 (16.0) 7.0 6.5 OOD 6.0 35.5 19.5
7th Laser Radial 31578 Highcliffe SC Mark Sharman   1106 (20.0) 9.0 9.0 8.0 46.0 26.0
8th Laser 184297 Mudeford SC Tim Reid   1082 4.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 1.0 77.0 41.0
9th Solo 4510 Christchurch SC Jim Newman   1153 2.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 4.0 78.0 42.0
10th Laser 130162 Highcliffe SC Ken Fowler   1082 (36.0 DNC) 10.0 6.0 36.0 DNC 88.0 52.0
11th Laser 5 Keyhaven SC Roddy Steele   1082 13.0 6.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 91.0 55.0
12th Junior RS Tera Sport 2 Highcliffe SC Jamie Perry   1459 (36.0 DNC) 11.0 36.0 DNC 11.0 DNF 94.0 58.0
13th Laser Radial 171757 Highcliffe SC Saron Rusden   1106 17.0 (36.0 DNC) 8.0 36.0 DNC 97.0 61.0
14th Scow 701 Christchurch SC Alex Atkins   1458 18.0 8.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 98.0 62.0
15th Junior Laser 32194 Highcliffe SC Emma Horn   1082 24.0 (36.0 DNC) 7.0 36.0 DNC 103.0 67.0
16th Laser Radial 167965 Mudeford SC Kristy Powell   1106 15.0 17.0 DNF (36.0 DNC) 36.0 DNC 104.0 68.0
17th Laser Radial 192840 Highcliffe SC Chris Perry   1106 22.0 13.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 107.0 71.0
18th Laser Pico Race S/H Pink 0/purple Highcliffe SC Jan Wiener   1260 26.0 12.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 110.0 74.0
19th Laser Radial 623 Mudeford SC John Challener   1106 (36.0 DNC) 3.0 36.0 DNC 36.0 DNC 111.0 75.0
20th Laser Radial 180945 Highcliffe SC Dave Holloway   1106 (36.0 DNC) 4.0 36.0 DNC 36.0 DNC 112.0 76.0
21st Laser 183547 Mudeford SC Jane Challener   1082 (36.0 DNC) 36.0 DNC 5.0 36.0 DNC 113.0 77.0
22nd Laser 166441 Highcliffe SC James Rusden   1082 6.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 114.0 78.0
23rd Laser Radial 172130 Highcliffe SC Pete Emerson   1106 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 7.0 115.0 79.0
24th Laser 129002 Highcliffe SC Steve Nayler   1082 8.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 116.0 80.0
25th Europe 351 Highcliffe SC Pete Bell   1143 10.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 118.0 82.0
26th Laser Radial 23 Mudeford SC Kate Jardine   1106 11.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 119.0 83.0
27th Junior Laser Radial 184297 Mudeford SC Tom Reid   1106 12.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 120.0 84.0
28th Junior Laser Pico Race S/H 777 Highcliffe SC Josh McCormick   1260 (36.0 DNC) 14.0 36.0 DNC 36.0 DNC 122.0 86.0
29th Laser 2000 21767 Mudeford SC Williams   1090 14.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 122.0 86.0
30th Topper 25114 Highcliffe SC John Spencer Jones   1297 23.0 29.5 OOD (36.0 DNC) 36.0 DNC 124.5 88.5
31st Laser 178727 Highcliffe SC Dom Manley   1082 (36.0 DNC) 17.0 DNF 36.0 DNC 36.0 DNC 125.0 89.0
32nd Laser Radial 190530 Highcliffe SC Christine Wright   1106 19.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 127.0 91.0
33rd Laser 17 Highcliffe SC David Horn   1082 21.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 129.0 93.0
34th Junior Laser Pico Race S/H Blue Highcliffe SC Tom Spencer Jones   1260 25.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 133.0 97.0
35th Laser Pico Race S/H Blue 8 Highcliffe SC Richard Waltham   1260 27.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 135.0 99.0

R1 - 1st race - January 8th at 1000hrs

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo 5281 Hamble River SC James Ross   1153 43:33 3 0:37:46 1.0
2 Solo 4510 Christchurch SC Jim Newman   1153 43:45 3 0:37:57 2.0
3 Megabyte 128 Mudeford SC Alan Dalziel   1076 41:13 3 0:38:18 3.0
4 Laser 184297 Mudeford SC Tim Reid   1082 41:36 3 0:38:27 4.0
5 Laser 189660 Highcliffe SC Gary Langdown   1082 41:55 3 0:38:44 5.0
6 Laser 166441 Highcliffe SC James Rusden   1082 42:06 3 0:38:55 6.0
7 Solo 4862 Highcliffe SC Steve Waite   1153 46:37 3 0:40:26 7.0
8 Laser 129002 Highcliffe SC Steve Nayler   1082 44:03 3 0:40:43 8.0
9 Laser 174503 Highcliffe SC Alan Tarrant   1082 44:24 3 0:41:02 9.0
10 Europe 351 Highcliffe SC Pete Bell   1143 47:08 3 0:41:14 10.0
11 Laser Radial 23 Mudeford SC Kate Jardine   1106 46:28 3 0:42:01 11.0
12 Junior Laser Radial 184297 Mudeford SC Tom Reid   1106 46:40 3 0:42:12 12.0
13 Laser 5 Keyhaven SC Roddy Steele   1082 46:27 3 0:42:56 13.0
14 Laser 2000 21767 Mudeford SC Williams   1090 47:16 3 0:43:22 14.0
15 Laser Radial 167965 Mudeford SC Kristy Powell   1106 48:03 3 0:43:27 15.0
16 Junior Laser Radial 27 Highcliffe SC Matt Langdown   1106 48:28 3 0:43:49 16.0
17 Laser Radial 171757 Highcliffe SC Saron Rusden   1106 48:56 3 0:44:15 17.0
18 Scow 701 Christchurch SC Alex Atkins   1458 43:26 2 0:44:41 18.0
19 Laser Radial 190530 Highcliffe SC Christine Wright   1106 49:29 3 0:44:44 19.0
20 Laser Radial 31578 Highcliffe SC Mark Sharman   1106 50:04 3 0:45:16 20.0
21 Laser 17 Highcliffe SC David Horn   1082 49:35 3 0:45:50 21.0
22 Laser Radial 192840 Highcliffe SC Chris Perry   1106 52:41 3 0:47:38 22.0
23 Topper 25114 Highcliffe SC John Spencer Jones   1297 43:58 2 0:50:51 23.0
24 Junior Laser 32194 Highcliffe SC Emma Horn   1082 38:15 2 0:53:02 24.0
25 Junior Laser Pico Race S/H Blue Highcliffe SC Tom Spencer Jones   1260 51:35 2 1:01:25 25.0
26 Laser Pico Race S/H Pink 0/purple Highcliffe SC Jan Wiener   1260 51:55 2 1:01:48 26.0
27 Laser Pico Race S/H Blue 8 Highcliffe SC Richard Waltham   1260 57:50 2 1:08:51 27.0

R3 - 1st race - January 22nd at 1000hrs

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo 5281 Hamble River SC James Ross   1153 44:06 4 0:38:15 1.0
2 Laser 189660 Highcliffe SC Gary Langdown   1082 41:34 4 0:38:25 2.0
3 Solo 4862 Highcliffe SC Steve Waite   1153 OOD     3.0
3 Laser Radial 623 Mudeford SC John Challener   1106 42:46 4 0:38:40 3.0
5 Laser Radial 180945 Highcliffe SC Dave Holloway   1106 43:05 4 0:38:57 4.0
6 Laser 174503 Highcliffe SC Alan Tarrant   1082 43:42 4 0:40:23 5.0
7 Laser 5 Keyhaven SC Roddy Steele   1082 46:17 4 0:42:47 6.0
8 Junior Laser Radial 27 Highcliffe SC Matt Langdown   1106 40:01 3 0:48:15 7.0
9 Scow 701 Christchurch SC Alex Atkins   1458 36:20 2 0:49:50 8.0
10 Laser Radial 31578 Highcliffe SC Mark Sharman   1106 41:22 3 0:49:52 9.0
11 Laser 130162 Highcliffe SC Ken Fowler   1082 41:42 3 0:51:23 10.0
12 Junior RS Tera Sport 2 Highcliffe SC Jamie Perry   1459 44:44 2 1:01:19 11.0
13 Laser Pico Race S/H Pink 0/purple Highcliffe SC Jan Wiener   1260 45:33 2 1:12:18 12.0
14 Laser Radial 192840 Highcliffe SC Chris Perry   1106 40:08 2 1:12:34 13.0
15 Junior Laser Pico Race S/H 777 Highcliffe SC Josh McCormick   1260 47:24 2 1:15:14 14.0
16 Laser Radial 167965 Mudeford SC Kristy Powell   1106 DNF     17.0
16 Laser 178727 Highcliffe SC Dom Manley   1082 DNF     17.0
18 Topper 25114 Highcliffe SC John Spencer Jones   1297 OOD     29.5

R5 - 1st race - February 12th at 1030hrs

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Megabyte 128 Mudeford SC Alan Dalziel   1076 42:01 5 0:39:03 1.0
2 Laser 174503 Highcliffe SC Alan Tarrant   1082 42:17 5 0:39:05 2.0
3 Solo 5281 Hamble River SC James Ross   1153 45:08 5 0:39:09 3.0
4 Laser 189660 Highcliffe SC Gary Langdown   1082 OOD     3.5
5 Solo 4862 Highcliffe SC Steve Waite   1153 45:44 5 0:39:40 4.0
6 Laser 183547 Mudeford SC Jane Challener   1082 43:23 5 0:40:06 5.0
7 Laser 130162 Highcliffe SC Ken Fowler   1082 43:44 5 0:40:25 6.0
8 Junior Laser Radial 27 Highcliffe SC Matt Langdown   1106 OOD     6.5
9 Junior Laser 32194 Highcliffe SC Emma Horn   1082 45:04 5 0:41:39 7.0
10 Laser Radial 171757 Highcliffe SC Saron Rusden   1106 39:19 4 0:44:26 8.0
11 Laser Radial 31578 Highcliffe SC Mark Sharman   1106 40:07 4 0:45:20 9.0

R7 - 1st race - February 26th at 1030hrs

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 184297 Mudeford SC Tim Reid   1082 21:52   0:20:13 1.0
2 Solo 4862 Highcliffe SC Steve Waite   1153 29:12   0:25:20 2.0
3 Solo 5281 Hamble River SC James Ross   1153 29:50   0:25:52 3.0
4 Solo 4510 Christchurch SC Jim Newman   1153 31:20   0:27:11 4.0
5 Laser 189660 Highcliffe SC Gary Langdown   1082 29:51   0:27:35 5.0
6 Junior Laser Radial 27 Highcliffe SC Matt Langdown   1106 31:25   0:28:24 6.0
7 Laser Radial 172130 Highcliffe SC Pete Emerson   1106 32:50   0:29:41 7.0
8 Laser Radial 31578 Highcliffe SC Mark Sharman   1106 32:55   0:29:46 8.0
9 Megabyte 128 Mudeford SC Alan Dalziel   1076 DNF     11.0
9 Junior RS Tera Sport 2 Highcliffe SC Jamie Perry   1459 DNF     11.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com