Christchurch Bay Interclub 2010

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 51, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Race1 Race 2 R3 R4 R5 R6* Total Nett
1st National 12 3474 Spinnaker Jeremy Hartley Janessa Hartley 1089 (3.0) 1.0 1.0 (3.5) 1.0 1.0 10.5 4.0
2nd Finn 24 CSC Rory Barnes   1062 2.0 3.0 4.0 2.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 115.0 11.0
3rd RS300 419 CSC Luke Ridout   1000 4.0 4.0 (12.0) 1.0 4.0 (6.0) 31.0 13.0
4th Solo 4862 Highcliffe SC Steve Waite   1155 (9.0) (12.0) 6.0 8.0 2.0 9.0 46.0 25.0
5th Finn K39 CSC Tony Lock   1062 5.0 7.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 3.0 10.0 129.0 25.0
6th OK 1900 CSC D Evans   1109 (22.0) (19.0) 9.0 12.0 8.0 2.0 72.0 31.0
7th Laser 120810 Highcliffe SC Gary Langdown   1080 8.0 8.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 10.0 8.0 138.0 34.0
8th Laser Radial 174503/197763 Highcliffe SC Alan Tarrant   1104 14.0 9.0 11.0 3.5 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 141.5 37.5
9th Solo 4645 Highcliffe SC Ron Cockwell   1155 12.0 (14.0) 5.0 (13.0) 11.0 OOD 11.0 OOD 66.0 39.0
10th Europe 351 Highcliffe SC Pete Bell   1140 10.0 11.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 11.0 11.0 147.0 43.0
11th Laser 4.7 190840 Mudeford SC Kate Grandfield   1175 16.0 15.0 13.0 9.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 157.0 53.0
12th Laser 172130 Highcliffe SC Pete Emerson   1080 (20.0) (25.0) 17.0 15.0 15.0 15.0 107.0 62.0
13th Laser Radial NoNo CSC Liam Cure   1104 (24.0) (23.0) 18.0 17.0 14.0 17.0 113.0 66.0
14th Solo 4713* CSC Chris Arnell   1155 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 3.0 5.0 7.0 52.0 DNF 171.0 67.0
15th Laser 195219 Spinnaker Peter May   1080 27.0 10.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 20.0 12.0 173.0 69.0
16th Laser 186129 Mudeford SC Mike Goodman   1080 23.0 20.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 13.0 16.0 176.0 72.0
17th Laser Radial 190530 Highcliffe SC Christine Wright   1104 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 19.0 16.0 19.0 19.0 177.0 73.0
18th Finn 611 CSC Ian Dashwood   1062 21.0 (52.0 DNC) 10.0 (52.0 DNC) 5.0 52.0 DNC 192.0 88.0
19th Laser 74503 Highcliffe SC Matt Bates   1080 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 16.0 14.0 52.0 DNC 20.0 206.0 102.0
20th Laser 193247 Highcliffe SC Paul Walker   1080 15.0 24.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNF 13.0 208.0 104.0
21st National 12* 3449 Spinnaker Steve Ashead Bex Plumley 1089 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 2.0 6.0 52.0 DNC 52.0 DNC 216.0 112.0
22nd Laser 185732 Highcliffe SC Bob Cudmore   1080 28.0 13.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 36.3 OOD 36.3 OOD 217.6 113.6
23rd Finn 62 CSC L Peters   1062 6.0 5.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 219.0 115.0
24th Laser GBR 193247 Mudeford SC Max Holloway   1080 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 9.0 4.0 221.0 117.0
25th Solo 4510 CSC Jim Newman   1155 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 6.0 7.0 221.0 117.0
26th Laser 180945 Highcliffe SC Dave Holloway   1080 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 8.0 7.0 52.0 DNC 52.0 DNC 223.0 119.0
27th Topper 37496 CSC Stacey Herring   1295 29.0 (52.0 DNF) 20.0 18.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 223.0 119.0
28th Megabyte 128 Mudeford SC Alan Dalziel   1074 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 7.0 10.0 52.0 DNC 52.0 DNC 225.0 121.0
29th Laser 167709 CSC J Shannessy   1080 7.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 12.0 52.0 DNF 227.0 123.0
30th Scorpion 2012 Spinnaker SC Alex Bale Josh Bale 1055 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 18.0 5.0 231.0 127.0
31st Laser 174961 Mudeford SC Andy Williams   1080 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 14.0 11.0 52.0 DNC 52.0 DNC 233.0 129.0
32nd Laser 16 Highcliffe SC Mike Rapson   1080 11.0 18.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 237.0 133.0
33rd Laser 129002 Highcliffe SC Steve Naylor   1080 13.0 17.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 238.0 134.0
34th National 12 3404 Spinnaker SC Steve Broom Emily Rerdell 1089 19.0 16.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 243.0 139.0
35th Laser 2000 2384 Mudeford SC Alan Dalziel Elaine Dalziel 1090 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 17.0 18.0 243.0 139.0
36th Laser Radial 183239 CSC V Nyense   1104 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 16.0 21.0 245.0 141.0
37th Scorpion 1998 Spinnaker SC Alex Bale Josh Bale 1055 18.0 21.5 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 247.5 143.5
38th Solo 4713 CSC J Ridout   1155 17.0 27.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 252.0 148.0
39th Laser 151116 Spinnaker SC John Miller   1080 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 22.0 22.0 252.0 148.0
40th Urchin 10 Mudeford SC Peter Nicholson Wendy Roach 1400 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 23.0 23.0 254.0 150.0
41st Scorpion 1897 Spinnaker SC Nigel Silman Jon Silman 1055 25.0 21.5 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 254.5 150.5
42nd Enterprise 13471 Spinnaker SC Neil Speck Geoff Fardell 1116 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 24.0 24.0 256.0 152.0
43rd Laser Radial 166337 Highcliffe SC Matt Hemus   1104 26.0 26.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 260.0 156.0
44th Finn 20 CSC Andy Denison   1062 1.0 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 261.0 157.0
45th National 12 3481 Spinnaker SC Matt Reid Ellie Jassinder 1089 (52.0 OCS) 2.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 262.0 158.0
46th Laser 178216 Spinnaker SC Andrew Wedderburn   1080 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 3.0 263.0 159.0
47th National 12 3415 Spinnaker SC Nick Rogers Evie Rogers 1089 (52.0 DNF) 6.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 266.0 162.0
48th Laser 189208 Highcliffe SC Simon Mussell   1080 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 14.0 274.0 170.0
49th Laser 146 Mudeford SC Dave Miles   1080 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 15.0 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 275.0 171.0
50th Topper 45283 CSC Joanne Arnell   1295 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 21.0 52.0 DNC 281.0 177.0
51st Solo 2503 Russell Fookes   1155 (52.0 DNC) (52.0 DNC) 21.0 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 281.0 177.0

Race1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Finn 20 CSC Andy Denison   1062   42.16 0.39.48 1.0
2 Finn 24 CSC Rory Barnes   1062   42.19 0.39.51 2.0
3 National 12 3474 Spinnaker Jeremy Hartley Janessa Hartley 1089   43.45 0.40.10 3.0
4 RS300 419 CSC Luke Ridout   1000   41.00 0.41.00 4.0
5 Finn K39 CSC Tony Lock   1062   43.35 0.41.02 5.0
6 Finn 62 CSC L Peters   1062   43.51 0.41.17 6.0
7 Laser 167709 CSC J Shannessy   1080   45.05 0.41.45 7.0
8 Laser 120810 Highcliffe SC Gary Langdown   1080   45.10 0.41.49 8.0
9 Solo 4862 Highcliffe SC Steve Waite   1155   48.20 0.41.51 9.0
10 Europe 351 Highcliffe SC Pete Bell   1140   47.57 0.42.04 10.0
11 Laser 16 Highcliffe SC Mike Rapson   1080   45.29 0.42.07 11.0
12 Solo 4645 Highcliffe SC Ron Cockwell   1155   48.50 0.42.17 12.0
13 Laser 129002 Highcliffe SC Steve Naylor   1080   45.42 0.42.19 13.0
14 Laser Radial 174503/197763 Highcliffe SC Alan Tarrant   1104   46.56 0.42.31 14.0
15 Laser 193247 Highcliffe SC Paul Walker   1080   46.15 0.42.49 15.0
16 Laser 4.7 190840 Mudeford SC Kate Grandfield   1175   50.54 0.43.19 16.0
17 Solo 4713 CSC J Ridout   1155   50.4 0.43.21 17.0
18 Scorpion 1998 Spinnaker SC Alex Bale Josh Bale 1055   46.08 0.43.44 18.0
19 National 12 3404 Spinnaker SC Steve Broom Emily Rerdell 1089   47.45 0.43.51 19.0
20 Laser 172130 Highcliffe SC Pete Emerson   1080   47.24 0.43.53 20.0
21 Finn 611 CSC Ian Dashwood   1062   46.55 0.44.11 21.0
22 OK 1900 CSC D Evans   1109   49.04 0.44.15 22.0
23 Laser 186129 Mudeford SC Mike Goodman   1080   48.37 0.45.01 23.0
24 Laser Radial NoNo CSC Liam Cure   1104   49:59 0:45:16 24.0
25 Scorpion 1897 Spinnaker SC Nigel Silman Jon Silman 1055   47.47 0.45.18 25.0
26 Laser Radial 166337 Highcliffe SC Matt Hemus   1104   50.15 0.45.31 26.0
27 Laser 195219 Spinnaker Peter May   1080   50.27 0.46.43 27.0
28 Laser 185732 Highcliffe SC Bob Cudmore   1080   51.09 0.47.22 28.0
29 Topper 37496 CSC Stacey Herring   1295   103.20 1.19.48 29.0
30 National 12 3481 Spinnaker SC Matt Reid Ellie Jassinder 1089   OCS   52.0
30 National 12 3415 Spinnaker SC Nick Rogers Evie Rogers 1089   DNF   52.0

Race 2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 National 12 3474 Spinnaker Jeremy Hartley Janessa Hartley 1089   40:54 0:37:33 1.0
2 National 12 3481 Spinnaker SC Matt Reid Ellie Jassinder 1089   42.14 0.38.47 2.0
3 Finn 24 CSC Rory Barnes   1062   41.12 0.38.48 3.0
4 RS300 419 CSC Luke Ridout   1000   38:58 0:38:58 4.0
5 Finn 62 CSC L Peters   1062   42.08 0.39.40 5.0
6 National 12 3415 Spinnaker SC Nick Rogers Evie Rogers 1089   43.28 0.39.55 6.0
7 Finn K39 CSC Tony Lock   1062   42:45 0:40:15 7.0
8 Laser 120810 Highcliffe SC Gary Langdown   1080   43:33 0:40:19 8.0
9 Laser Radial 174503/197763 Highcliffe SC Alan Tarrant   1104   45.01 0.40.47 9.0
10 Laser 195219 Spinnaker Peter May   1080   44:14 0:40:57 10.0
11 Europe 351 Highcliffe SC Pete Bell   1140   46:42 0:40:58 11.0
12 Solo 4862 Highcliffe SC Steve Waite   1155   47:31 0:41:08 12.0
13 Laser 185732 Highcliffe SC Bob Cudmore   1080   44.28 0.41.10 13.0
14 Solo 4645 Highcliffe SC Ron Cockwell   1155   47.58 0.41.32 14.0
15 Laser 4.7 190840 Mudeford SC Kate Grandfield   1175   48.56 0.41.39 15.0
16 National 12 3404 Spinnaker SC Steve Broom Emily Rerdell 1089   45.22 0.41.40 16.0
17 Laser 129002 Highcliffe SC Steve Naylor   1080   45.03 0.41.43 17.0
18 Laser 16 Highcliffe SC Mike Rapson   1080   45.29 0.42.07 18.0
19 OK 1900 CSC D Evans   1109   46:54 0:42:17 19.0
20 Laser 186129 Mudeford SC Mike Goodman   1080   46:06 0:42:41 20.0
21 Scorpion 1998 Spinnaker SC Alex Bale Josh Bale 1055   45.29 0.43.07 21.5
21 Scorpion 1897 Spinnaker SC Nigel Silman Jon Silman 1055   45.29 0.43.07 21.5
23 Laser Radial NoNo CSC Liam Cure   1104   47:45 0:43:15 23.0
24 Laser 193247 Highcliffe SC Paul Walker   1080   47:04 0:43:35 24.0
25 Laser 172130 Highcliffe SC Pete Emerson   1080   47:24 0:43:53 25.0
26 Laser Radial 166337 Highcliffe SC Matt Hemus   1104   48.32 0.43.58 26.0
27 Solo 4713 CSC J Ridout   1155   50.55 0.44.05 27.0
28 Topper 37496 CSC Stacey Herring   1295   DNF   52.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 National 12 3474 Spinnaker Jeremy Hartley Janessa Hartley 1089   51:41 0:47:28 1.0
2 National 12* 3449 Spinnaker Steve Ashead Bex Plumley 1089   51:43 0:47:29 2.0
3 Solo 4713* CSC Chris Arnell   1155   54:56 0:47:34 3.0
4 Finn 24 CSC Rory Barnes   1062   50:52 0:47:54 4.0
5 Solo 4645 Highcliffe SC Ron Cockwell   1155   56:20 0:48:46 5.0
6 Solo 4862 Highcliffe SC Steve Waite   1155   56:44 0:49:07 6.0
7 Megabyte 128 Mudeford SC Alan Dalziel   1074   53:21 0:49:40 7.0
8 Laser 180945 Highcliffe SC Dave Holloway   1080   54:05 0:50:05 8.0
9 OK 1900 CSC D Evans   1109   55:37 0:50:09 9.0
10 Finn 611 CSC Ian Dashwood   1062   53:50 0:50:41 10.0
11 Laser Radial 174503/197763 Highcliffe SC Alan Tarrant   1104   56:00 0:50:43 11.0
12 RS300 419 CSC Luke Ridout   1000   51:00 0:51:00 12.0
13 Laser 4.7 190840 Mudeford SC Kate Grandfield   1175   60:24 0:51:24 13.0
14 Laser 174961 Mudeford SC Andy Williams   1080   55:56 0:51:47 14.0
15 Laser 146 Mudeford SC Dave Miles   1080   56:17 0:52:07 15.0
16 Laser 74503 Highcliffe SC Matt Bates   1080   57:07 0:52:53 16.0
17 Laser 172130 Highcliffe SC Pete Emerson   1080   57:25 0:53:10 17.0
18 Laser Radial NoNo CSC Liam Cure   1104   59:40 0:54:03 18.0
19 Laser Radial 190530 Highcliffe SC Christine Wright   1104   60:02 0:54:23 19.0
20 Topper 37496 CSC Stacey Herring   1295   54:03 0:55:39 20.0
21 Solo 2503 Russell Fookes   1155   54:40 1:03:06 21.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 RS300 419 CSC Luke Ridout   1000   45:31 0:45:31 1.0
2 Finn 24 CSC Rory Barnes   1062   49:08 0:46:16 2.0
3 National 12 3474 Spinnaker Jeremy Hartley Janessa Hartley 1089   50:44 0:46:35 3.5
3 Laser Radial 174503/197763 Highcliffe SC Alan Tarrant   1104   51:26 0:46:35 3.5
5 Solo 4713* CSC Chris Arnell   1155   43:17 0:46:51 5.0
6 National 12* 3449 Spinnaker Steve Ashead Bex Plumley 1089   51:02 0:46:52 6.0
7 Laser 180945 Highcliffe SC Dave Holloway   1080   51:00 0:47:13 7.0
8 Solo 4862 Highcliffe SC Steve Waite   1155   44:04 0:47:41 8.0
9 Laser 4.7 190840 Mudeford SC Kate Grandfield   1175   45:03 0:47:56 9.0
10 Megabyte 128 Mudeford SC Alan Dalziel   1074   51:37 0:48:04 10.0
11 Laser 174961 Mudeford SC Andy Williams   1080   52:31 0:48:38 11.0
12 OK 1900 CSC D Evans   1109   54:21 0:49:00 12.0
13 Solo 4645 Highcliffe SC Ron Cockwell   1155   45:20 0:49:04 13.0
14 Laser 74503 Highcliffe SC Matt Bates   1080   43:30 0:50:21 14.0
15 Laser 172130 Highcliffe SC Pete Emerson   1080   44:05 0:51:01 15.0
16 Laser Radial 190530 Highcliffe SC Christine Wright   1104   45:47 0:51:50 16.0
17 Laser Radial NoNo CSC Liam Cure   1104   48:09 0:54:31 17.0
18 Topper 37496 CSC Stacey Herring   1295   43:30 0:55:59 18.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 National 12 3474 Spinnaker Jeremy Hartley Janessa Hartley 1089   44:36 0:40:57 1.0
2 Solo 4862 Highcliffe SC Steve Waite   1155   50:04 0:43:21 2.0
3 Finn K39 CSC Tony Lock   1062   46:14 0:43:32 3.0
4 RS300 419 CSC Luke Ridout   1000   43:57 0:43:57 4.0
5 Finn 611 CSC Ian Dashwood   1062   47:22 0:44:36 5.0
6 Solo 4510 CSC Jim Newman   1155   51:50 0:44:53 6.0
7 Solo 4713* CSC Chris Arnell   1155   52:28 0:45:26 7.0
8 OK 1900 CSC D Evans   1109   50:28 0:45:30 8.0
9 Laser GBR 193247 Mudeford SC Max Holloway   1080   49:37 0:45:56 9.0
10 Laser 120810 Highcliffe SC Gary Langdown   1080   49:45 0:46:04 10.0
11 Solo 4645 Highcliffe SC Ron Cockwell   1155   OOD   11.0
11 Europe 351 Highcliffe SC Pete Bell   1140   53:39 0:47:04 11.0
13 Laser 167709 CSC J Shannessy   1080   51:00 0:47:13 12.0
14 Laser 186129 Mudeford SC Mike Goodman   1080   51:08 0:47:21 13.0
15 Laser Radial NoNo CSC Liam Cure   1104   53:18 0:48:17 14.0
16 Laser 172130 Highcliffe SC Pete Emerson   1080   52:16 0:48:24 15.0
17 Laser Radial 183239 CSC V Nyense   1104   54:17 0:49:10 16.0
18 Laser 2000 2384 Mudeford SC Alan Dalziel Elaine Dalziel 1090   54:53 0:50:21 17.0
19 Scorpion 2012 Spinnaker SC Alex Bale Josh Bale 1055   35:27 0:50:24 18.0
20 Laser Radial 190530 Highcliffe SC Christine Wright   1104   55:50 0:50:34 19.0
21 Laser 195219 Spinnaker Peter May   1080   55:08 0:51:03 20.0
22 Topper 45283 CSC Joanne Arnell   1295   44:24 0:51:26 21.0
23 Laser 151116 Spinnaker SC John Miller   1080   57:13 0:52:59 22.0
24 Urchin 10 Mudeford SC Peter Nicholson Wendy Roach 1400   51:16 0:54:56 23.0
25 Enterprise 13471 Spinnaker SC Neil Speck Geoff Fardell 1116   48:22 1:05:01 24.0
26 Laser 185732 Highcliffe SC Bob Cudmore   1080   OOD   36.3
27 Laser 193247 Highcliffe SC Paul Walker   1080   DNF   52.0

R6*

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 National 12 3474 Spinnaker Jeremy Hartley Janessa Hartley 1089   48:19 0:44:22 1.0
2 OK 1900 CSC D Evans   1109   50:34 0:45:36 2.0
3 Laser 178216 Spinnaker SC Andrew Wedderburn   1080   50:38 0:46:53 3.0
4 Laser GBR 193247 Mudeford SC Max Holloway   1080   50:49 0:47:03 4.0
5 Scorpion 2012 Spinnaker SC Alex Bale Josh Bale 1055   49:53 0:47:17 5.0
6 RS300 419 CSC Luke Ridout   1000   47:50 0:47:50 6.0
7 Solo 4510 CSC Jim Newman   1155   56:53 0:49:15 7.0
8 Laser 120810 Highcliffe SC Gary Langdown   1080   53:14 0:49:17 8.0
9 Solo 4862 Highcliffe SC Steve Waite   1155   56:59 0:49:20 9.0
10 Finn K39 CSC Tony Lock   1062   53:35 0:50:27 10.0
11 Solo 4645 Highcliffe SC Ron Cockwell   1155   OOD   11.0
11 Europe 351 Highcliffe SC Pete Bell   1140   57:35 0:50:31 11.0
13 Laser 195219 Spinnaker Peter May   1080   55:30 0:51:23 12.0
14 Laser 193247 Highcliffe SC Paul Walker   1080   56:09 0:51:59 13.0
15 Laser 189208 Highcliffe SC Simon Mussell   1080   57:26 0:53:11 14.0
16 Laser 172130 Highcliffe SC Pete Emerson   1080   58:09 0:53:51 15.0
17 Laser 186129 Mudeford SC Mike Goodman   1080   58:23 0:54:04 16.0
18 Laser Radial NoNo CSC Liam Cure   1104   60:20 0:54:39 17.0
19 Laser 2000 2384 Mudeford SC Alan Dalziel Elaine Dalziel 1090   59:38 0:54:43 18.0
20 Laser Radial 190530 Highcliffe SC Christine Wright   1104   61:06 0:55:21 19.0
21 Laser 74503 Highcliffe SC Matt Bates   1080   60:03 0:55:36 20.0
22 Laser Radial 183239 CSC V Nyense   1104   61:52 0:56:02 21.0
23 Laser 151116 Spinnaker SC John Miller   1080   61:30 0:56:57 22.0
24 Urchin 10 Mudeford SC Peter Nicholson Wendy Roach 1400   57:00 1:01:04 23.0
25 Enterprise 13471 Spinnaker SC Neil Speck Geoff Fardell 1116   45:55 1:01:43 24.0
26 Laser 185732 Highcliffe SC Bob Cudmore   1080   OOD   36.3
27 Solo 4713* CSC Chris Arnell   1155   DNF   52.0
27 Laser 167709 CSC J Shannessy   1080   DNF   52.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 4
www.sailwave.com