HSC Rodney Spicer Memorial Trophy 2011

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Solo 4862 Steve Waite   1153 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Laser 129002 Steve Naylor   1082 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd Laser Radial 172130 Pete Emerson   1106 5.0 3.0 8.0 8.0
4th Laser Radial 31578 Mark Sharman   1106 3.0 5.0 8.0 8.0
5th Laser 4.7 166441 Saron Rusden   1175 7.0 4.0 11.0 11.0
6th Laser Radial 190530 Christine Wright   1106 6.0 6.0 12.0 12.0
7th Laser Radial 130162 Ken Fowler   1106 8.0 7.0 15.0 15.0
8th RS200 231 Alex Gibson Jane Gibson 1057 4.0 12.0 DNF 16.0 16.0
9th Dart 15 Sprint 1714 David Groom   917 9.0 8.0 17.0 17.0
10th RS Vision 1238 Jim Hemus Jean Hemus 1085 10.0 10.0 20.0 20.0
11th RS Vision HSC 1295 Ian Russ 1085 12.0 DNF 9.0 21.0 21.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo 4862 Steve Waite   1153   32:09 2 0:27:53 1.0
2 Laser 129002 Steve Naylor   1082   32:18 2 0:29:51 2.0
3 Laser Radial 31578 Mark Sharman   1106   34:38 2 0:31:19 3.0
4 RS200 231 Alex Gibson Jane Gibson 1057   33:42 2 0:31:53 4.0
5 Laser Radial 172130 Pete Emerson   1106   35:58 2 0:32:31 5.0
6 Laser Radial 190530 Christine Wright   1106   36:00 2 0:32:33 6.0
7 Laser 4.7 166441 Saron Rusden   1175   38:50 2 0:33:03 7.0
8 Laser Radial 130162 Ken Fowler   1106   37:32 2 0:33:56 8.0
9 Dart 15 Sprint 1714 David Groom   917   32:20 2 0:35:16 9.0
10 RS Vision 1238 Jim Hemus Jean Hemus 1085   40:54 2 0:37:42 10.0
11 RS Vision HSC 1295 Ian Russ 1085   DNF     12.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo 4862 Steve Waite   1153   40:33 4 0:35:10 1.0
2 Laser 129002 Steve Naylor   1082   39:55 4 0:36:53 2.0
3 Laser Radial 172130 Pete Emerson   1106   41:02 4 0:37:06 3.0
4 Laser 4.7 166441 Saron Rusden   1175   46:37 4 0:39:40 4.0
5 Laser Radial 31578 Mark Sharman   1106   44:10 4 0:39:56 5.0
6 Laser Radial 190530 Christine Wright   1106   45:48 4 0:41:25 6.0
7 Laser Radial 130162 Ken Fowler   1106   46:51 4 0:42:22 7.0
8 Dart 15 Sprint 1714 David Groom   917   43:15 4 0:47:10 8.0
9 RS Vision HSC 1295 Ian Russ 1085   42:36 3 0:52:21 9.0
10 RS Vision 1238 Jim Hemus Jean Hemus 1085   45:02 3 0:55:20 10.0
11 RS200 231 Alex Gibson Jane Gibson 1057   DNF 4   12.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNFStarted but did not finish12



Sailwave Scoring Software 2.02 build 4
www.sailwave.com