Christchurch Bay Quadrangle 2010

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 29, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st National 12 3474 Spinnaker Jeremy Hartley Janessa Hartley 1089 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd OK 1900 CSC D Evans   1109 8.0 3.0 11.0 11.0
3rd RS300 419 CSC Luke Ridout   1000 4.0 7.0 11.0 11.0
4th Solo 4862 Highcliffe SC Steve Waite   1155 2.0 10.0 12.0 12.0
5th Finn K39 CSC Tony Lock   1062 3.0 11.0 14.0 14.0
6th Laser GBR 193247 Mudeford SC Max Holloway   1080 9.0 5.0 14.0 14.0
7th Solo 4510 CSC Jim Newman   1155 6.0 8.0 14.0 14.0
8th Laser 120810 Highcliffe SC Gary Langdown   1080 10.0 9.0 19.0 19.0
9th Europe 351 Highcliffe SC Pete Bell   1140 11.0 12.0 23.0 23.0
10th Scorpion 1998 Spinnaker Alex Bale Josh Bale 1055 18.0 6.0 24.0 24.0
11th Enterprise 13471 Spinnaker SC Neil Speck Geoff Fardell 1116 24.0 1.0 25.0 25.0
12th Laser 186129 Mudeford SC Mike Goodman   1080 13.0 17.0 30.0 30.0
13th Laser 172130 Highcliffe SC Pete Emerson   1080 15.0 16.0 31.0 31.0
14th Laser Radial NoNo CSC Liam Cure   1104 14.0 18.0 32.0 32.0
15th Laser 195219 Spinnaker Peter May   1080 20.0 13.0 33.0 33.0
16th Laser 178216 Spinnaker SC Andrew Wedderburn   1080 30.0 DNC 4.0 34.0 34.0
17th Finn 611 CSC Ian Dashwood   1062 5.0 30.0 DNC 35.0 35.0
18th Laser 2000 2384 Mudeford SC Alan Dalziel Elaine Dalziel 1090 17.0 19.0 36.0 36.0
19th Solo 4713* CSC Chris Arnell   1155 7.0 30.0 DNF 37.0 37.0
20th Laser Radial 183239 CSC V Nyense   1104 16.0 22.0 38.0 38.0
21st Laser Radial 190530 Highcliffe SC Christine Wright   1104 19.0 20.0 39.0 39.0
22nd Laser 167709 CSC J Shannessy   1080 12.0 30.0 DNF 42.0 42.0
23rd Laser 193247 Highcliffe SC Paul Walker   1080 30.0 DNF 14.0 44.0 44.0
24th Laser 189208 Highcliffe SC Simon Mussell   1080 30.0 DNC 15.0 45.0 45.0
25th Laser 151116 Spinnaker SC John Miller   1080 22.0 23.0 45.0 45.0
26th Norfolk Urchin 10 Mudeford SC Peter Nicholson Wendy Roach 1400 23.0 24.0 47.0 47.0
27th Laser 74503 Highcliffe SC Matt Bates   1080 30.0 DNC 21.0 51.0 51.0
28th Topper 45283 CSC Joanne Arnell   1295 21.0 30.0 DNC 51.0 51.0
29th Laser 185732 Highcliffe SC Bob Cudmore   1080 30.0 OOD 30.0 OOD 60.0 60.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 National 12 3474 Spinnaker Jeremy Hartley Janessa Hartley 1089   44:36 0:40:57 1.0
2 Solo 4862 Highcliffe SC Steve Waite   1155   50:04 0:43:21 2.0
3 Finn K39 CSC Tony Lock   1062   46:14 0:43:32 3.0
4 RS300 419 CSC Luke Ridout   1000   43:57 0:43:57 4.0
5 Finn 611 CSC Ian Dashwood   1062   47:22 0:44:36 5.0
6 Solo 4510 CSC Jim Newman   1155   51:50 0:44:53 6.0
7 Solo 4713* CSC Chris Arnell   1155   52:28 0:45:26 7.0
8 OK 1900 CSC D Evans   1109   50:28 0:45:30 8.0
9 Laser GBR 193247 Mudeford SC Max Holloway   1080   49:37 0:45:56 9.0
10 Laser 120810 Highcliffe SC Gary Langdown   1080   49:45 0:46:04 10.0
11 Europe 351 Highcliffe SC Pete Bell   1140   53:39 0:47:04 11.0
12 Laser 167709 CSC J Shannessy   1080   51:00 0:47:13 12.0
13 Laser 186129 Mudeford SC Mike Goodman   1080   51:08 0:47:21 13.0
14 Laser Radial NoNo CSC Liam Cure   1104   53:18 0:48:17 14.0
15 Laser 172130 Highcliffe SC Pete Emerson   1080   52:16 0:48:24 15.0
16 Laser Radial 183239 CSC V Nyense   1104   54:17 0:49:10 16.0
17 Laser 2000 2384 Mudeford SC Alan Dalziel Elaine Dalziel 1090   54:53 0:50:21 17.0
18 Scorpion 1998 Spinnaker Alex Bale Josh Bale 1055   35:27 0:50:24 18.0
19 Laser Radial 190530 Highcliffe SC Christine Wright   1104   55:50 0:50:34 19.0
20 Laser 195219 Spinnaker Peter May   1080   55:08 0:51:03 20.0
21 Topper 45283 CSC Joanne Arnell   1295   44:24 0:51:26 21.0
22 Laser 151116 Spinnaker SC John Miller   1080   57:13 0:52:59 22.0
23 Norfolk Urchin 10 Mudeford SC Peter Nicholson Wendy Roach 1400   51:16 0:54:56 23.0
24 Enterprise 13471 Spinnaker SC Neil Speck Geoff Fardell 1116   48:22 1:05:01 24.0
25 Laser 193247 Highcliffe SC Paul Walker   1080   DNF   30.0
25 Laser 185732 Highcliffe SC Bob Cudmore   1080   OOD   30.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Enterprise 13471 Spinnaker SC Neil Speck Geoff Fardell 1116   45:55 0:41:09 1.0
2 National 12 3474 Spinnaker Jeremy Hartley Janessa Hartley 1089   48:19 0:44:22 2.0
3 OK 1900 CSC D Evans   1109   50:34 0:45:36 3.0
4 Laser 178216 Spinnaker SC Andrew Wedderburn   1080   50:38 0:46:53 4.0
5 Laser GBR 193247 Mudeford SC Max Holloway   1080   50:49 0:47:03 5.0
6 Scorpion 1998 Spinnaker Alex Bale Josh Bale 1055   49:53 0:47:17 6.0
7 RS300 419 CSC Luke Ridout   1000   47:50 0:47:50 7.0
8 Solo 4510 CSC Jim Newman   1155   56:53 0:49:15 8.0
9 Laser 120810 Highcliffe SC Gary Langdown   1080   53:14 0:49:17 9.0
10 Solo 4862 Highcliffe SC Steve Waite   1155   56:59 0:49:20 10.0
11 Finn K39 CSC Tony Lock   1062   53:35 0:50:27 11.0
12 Europe 351 Highcliffe SC Pete Bell   1140   57:35 0:50:31 12.0
13 Laser 195219 Spinnaker Peter May   1080   55:30 0:51:23 13.0
14 Laser 193247 Highcliffe SC Paul Walker   1080   56:09 0:51:59 14.0
15 Laser 189208 Highcliffe SC Simon Mussell   1080   57:26 0:53:11 15.0
16 Laser 172130 Highcliffe SC Pete Emerson   1080   58:09 0:53:51 16.0
17 Laser 186129 Mudeford SC Mike Goodman   1080   58:23 0:54:04 17.0
18 Laser Radial NoNo CSC Liam Cure   1104   60:20 0:54:39 18.0
19 Laser 2000 2384 Mudeford SC Alan Dalziel Elaine Dalziel 1090   59:38 0:54:43 19.0
20 Laser Radial 190530 Highcliffe SC Christine Wright   1104   61:01 0:55:16 20.0
21 Laser 74503 Highcliffe SC Matt Bates   1080   60:03 0:55:36 21.0
22 Laser Radial 183239 CSC V Nyense   1104   61:52 0:56:02 22.0
23 Laser 151116 Spinnaker SC John Miller   1080   61:30 0:56:57 23.0
24 Norfolk Urchin 10 Mudeford SC Peter Nicholson Wendy Roach 1400   57:00 1:01:04 24.0
25 Solo 4713* CSC Chris Arnell   1155   DNF   30.0
25 Laser 167709 CSC J Shannessy   1080   DNF   30.0
25 Laser 185732 Highcliffe SC Bob Cudmore   1080   OOD   30.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 4
www.sailwave.com