Contender 2014 Southern Area Open Meeting

Highcliffe Sailing Club

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Class Sail No Club Name R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st C14   Contender 2465 Datchet Water SC Stuart Jones 2.0 2.0 1.0 3.0 (8.0) 16.0 8.0
2nd C6   Contender 2574 Highcliffe SC Gary Langdown (5.0) 3.0 5.0 1.0 1.0 15.0 10.0
3rd C17   Contender 710 Hythe & Saltwood SC Adrian Smith 4.0 1.0 2.0 (13.0) 4.0 24.0 11.0
4th C5   Contender 678 Burton SC Tom Hooton 1.0 7.0 3.0 (8.0) 2.0 21.0 13.0
5th C12   Contender 2373 Weston SC Mike Murley (8.0) 5.0 4.0 5.0 6.0 28.0 20.0
6th C1   Contender 589 Weston SC Keith Paul 7.0 8.0 7.0 (9.0) 5.0 36.0 27.0
7th C11   Contender 646 Weston SC Martin Frary 6.0 (10.0) 6.0 6.0 10.0 38.0 28.0
8th C7   Contender 2420 Highcliffe SC Simon Mussell (15.0) 15.0 9.0 2.0 3.0 44.0 29.0
9th C9   Contender 2505 Eastbourne Sovereign SC Peter Dives 10.0 4.0 11.0 4.0 (19.0 DNC) 48.0 29.0
10th C16   Contender 712 King George SC Rodger White 3.0 12.0 8.0 (14.0) 11.0 48.0 34.0
11th C18   Contender 2572 RAFSA Ed Presley (12.0) 11.0 12.0 7.0 7.0 49.0 37.0
12th C4   Contender 666 Burton SC Bill Hooton 9.0 14.0 10.0 (16.0) 9.0 58.0 42.0
13th C10   Contender 713 Poole YC David Evans 11.0 9.0 (19.0 DNS) 11.0 12.0 62.0 43.0
14th C13   Contender 657 Castle Cove SC Rob Smith 13.0 13.0 13.0 10.0 (19.0 DNC) 68.0 49.0
15th C2   Contender 2599 Downs SC Tony Cook (16.0) 6.0 14.0 15.0 15.0 66.0 50.0
16th C3   Contender 2389 Lymington SC Phillip Lee (17.0) 16.0 17.0 12.0 13.0 75.0 58.0
17th C8   Contender 675 Lymington Town SC David Gautier 14.0 (17.0) 16.0 17.0 14.0 78.0 61.0
18th C15   Contender NED RYA Mark Jackson 18.0 18.0 15.0 18.0 (19.0 DNC) 88.0 69.0

R1 - June 14th

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Class Sail No Club Name Place Points
1 C5   Contender 678 Burton SC Tom Hooton 1 1.0
2 C14   Contender 2465 Datchet Water SC Stuart Jones 2 2.0
3 C16   Contender 712 King George SC Rodger White 3 3.0
4 C17   Contender 710 Hythe & Saltwood SC Adrian Smith 4 4.0
5 C6   Contender 2574 Highcliffe SC Gary Langdown 5 5.0
6 C11   Contender 646 Weston SC Martin Frary 6 6.0
7 C1   Contender 589 Weston SC Keith Paul 7 7.0
8 C12   Contender 2373 Weston SC Mike Murley 8 8.0
9 C4   Contender 666 Burton SC Bill Hooton 9 9.0
10 C9   Contender 2505 Eastbourne Sovereign SC Peter Dives 10 10.0
11 C10   Contender 713 Poole YC David Evans 11 11.0
12 C18   Contender 2572 RAFSA Ed Presley 12 12.0
13 C13   Contender 657 Castle Cove SC Rob Smith 13 13.0
14 C8   Contender 675 Lymington Town SC David Gautier 14 14.0
15 C7   Contender 2420 Highcliffe SC Simon Mussell 15 15.0
16 C2   Contender 2599 Downs SC Tony Cook 16 16.0
17 C3   Contender 2389 Lymington SC Phillip Lee 17 17.0
18 C15   Contender NED RYA Mark Jackson 18 18.0

R2 - June 14th

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Class Sail No Club Name Place Points
1 C17   Contender 710 Hythe & Saltwood SC Adrian Smith 1 1.0
2 C14   Contender 2465 Datchet Water SC Stuart Jones 2 2.0
3 C6   Contender 2574 Highcliffe SC Gary Langdown 3 3.0
4 C9   Contender 2505 Eastbourne Sovereign SC Peter Dives 4 4.0
5 C12   Contender 2373 Weston SC Mike Murley 5 5.0
6 C2   Contender 2599 Downs SC Tony Cook 6 6.0
7 C5   Contender 678 Burton SC Tom Hooton 7 7.0
8 C1   Contender 589 Weston SC Keith Paul 8 8.0
9 C10   Contender 713 Poole YC David Evans 9 9.0
10 C11   Contender 646 Weston SC Martin Frary 10 10.0
11 C18   Contender 2572 RAFSA Ed Presley 11 11.0
12 C16   Contender 712 King George SC Rodger White 12 12.0
13 C13   Contender 657 Castle Cove SC Rob Smith 13 13.0
14 C4   Contender 666 Burton SC Bill Hooton 14 14.0
15 C7   Contender 2420 Highcliffe SC Simon Mussell 15 15.0
16 C3   Contender 2389 Lymington SC Phillip Lee 16 16.0
17 C8   Contender 675 Lymington Town SC David Gautier 17 17.0
18 C15   Contender NED RYA Mark Jackson 18 18.0

R3 - June 15th

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Class Sail No Club Name Place Points
1 C14   Contender 2465 Datchet Water SC Stuart Jones 1 1.0
2 C17   Contender 710 Hythe & Saltwood SC Adrian Smith 2 2.0
3 C5   Contender 678 Burton SC Tom Hooton 3 3.0
4 C12   Contender 2373 Weston SC Mike Murley 4 4.0
5 C6   Contender 2574 Highcliffe SC Gary Langdown 5 5.0
6 C11   Contender 646 Weston SC Martin Frary 6 6.0
7 C1   Contender 589 Weston SC Keith Paul 7 7.0
8 C16   Contender 712 King George SC Rodger White 8 8.0
9 C7   Contender 2420 Highcliffe SC Simon Mussell 9 9.0
10 C4   Contender 666 Burton SC Bill Hooton 10 10.0
11 C9   Contender 2505 Eastbourne Sovereign SC Peter Dives 11 11.0
12 C18   Contender 2572 RAFSA Ed Presley 12 12.0
13 C13   Contender 657 Castle Cove SC Rob Smith 13 13.0
14 C2   Contender 2599 Downs SC Tony Cook 14 14.0
15 C15   Contender NED RYA Mark Jackson 15 15.0
16 C8   Contender 675 Lymington Town SC David Gautier 16 16.0
17 C3   Contender 2389 Lymington SC Phillip Lee 17 17.0
18 C10   Contender 713 Poole YC David Evans DNS 19.0

R4 - June 15th

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Class Sail No Club Name Place Points
1 C6   Contender 2574 Highcliffe SC Gary Langdown 1 1.0
2 C7   Contender 2420 Highcliffe SC Simon Mussell 2 2.0
3 C14   Contender 2465 Datchet Water SC Stuart Jones 3 3.0
4 C9   Contender 2505 Eastbourne Sovereign SC Peter Dives 4 4.0
5 C12   Contender 2373 Weston SC Mike Murley 5 5.0
6 C11   Contender 646 Weston SC Martin Frary 6 6.0
7 C18   Contender 2572 RAFSA Ed Presley 7 7.0
8 C5   Contender 678 Burton SC Tom Hooton 8 8.0
9 C1   Contender 589 Weston SC Keith Paul 9 9.0
10 C13   Contender 657 Castle Cove SC Rob Smith 10 10.0
11 C10   Contender 713 Poole YC David Evans 11 11.0
12 C3   Contender 2389 Lymington SC Phillip Lee 12 12.0
13 C17   Contender 710 Hythe & Saltwood SC Adrian Smith 13 13.0
14 C16   Contender 712 King George SC Rodger White 14 14.0
15 C2   Contender 2599 Downs SC Tony Cook 15 15.0
16 C4   Contender 666 Burton SC Bill Hooton 16 16.0
17 C8   Contender 675 Lymington Town SC David Gautier 17 17.0
18 C15   Contender NED RYA Mark Jackson 18 18.0

R5 - June 15th

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Class Sail No Club Name Place Points
1 C6   Contender 2574 Highcliffe SC Gary Langdown 1 1.0
2 C5   Contender 678 Burton SC Tom Hooton 2 2.0
3 C7   Contender 2420 Highcliffe SC Simon Mussell 3 3.0
4 C17   Contender 710 Hythe & Saltwood SC Adrian Smith 4 4.0
5 C1   Contender 589 Weston SC Keith Paul 5 5.0
6 C12   Contender 2373 Weston SC Mike Murley 6 6.0
7 C18   Contender 2572 RAFSA Ed Presley 7 7.0
8 C14   Contender 2465 Datchet Water SC Stuart Jones 8 8.0
9 C4   Contender 666 Burton SC Bill Hooton 9 9.0
10 C11   Contender 646 Weston SC Martin Frary 10 10.0
11 C16   Contender 712 King George SC Rodger White 11 11.0
12 C10   Contender 713 Poole YC David Evans 12 12.0
13 C3   Contender 2389 Lymington SC Phillip Lee 13 13.0
14 C8   Contender 675 Lymington Town SC David Gautier 14 14.0
15 C2   Contender 2599 Downs SC Tony Cook 15 15.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com