Commodores Trophy 1 & 2

Commodores Trophy 1 & 2

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Laser 160012 John Phelps   1087 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Solo 4412 Ian Pike   1148 3.0 2.0 5.0 5.0
3rd Laser 189660 Matt Langdown   1087 2.0 3.0 5.0 5.0
4th Laser 172130 Peter Emerson   1087 4.0 4.0 8.0 8.0
5th Laser 4.7 26 Kate Jardine   1180 5.0 5.0 10.0 10.0
6th Laser Radial 160437 Chris Perry   1117 7.0 6.0 13.0 13.0
7th Laser Radial 155 Emma Horn   1117 8.0 8.0 16.0 16.0
8th Laser Radial 72345 Laurian Wells   1117 11.0 7.0 18.0 18.0
9th Laser Radial N/A Josh McCormick   1117 9.0 9.0 18.0 18.0
10th RS400 478 Matt Bates Kevin Chapman 947 10.0 11.0 21.0 21.0
11th RS200 231 Alex Gibson Jane Gibson 1053 6.0 15.0 DNF 21.0 21.0
12th RS Vision 1238 Jim Hemus Jean Hemus 1096 12.0 10.0 22.0 22.0
13th Phantom 1017 Stuart Booth   1040 13.0 12.0 25.0 25.0
14th Wanderer 720 Paul Anderson Paul Riddington 1150 14.0 15.0 DNC 29.0 29.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser 160012 John Phelps   1087 40:28 0:37:14 1.0
2 Laser 189660 Matt Langdown   1087 41:59 0:38:37 2.0
3 Solo 4412 Ian Pike   1148 44:47 0:39:01 3.0
4 Laser 172130 Peter Emerson   1087 43:20 0:39:52 4.0
5 Laser 4.7 26 Kate Jardine   1180 35:46 0:40:25 5.0
6 RS200 231 Alex Gibson Jane Gibson 1053 42:38 0:40:29 6.0
7 Laser Radial 160437 Chris Perry   1117 45:20 0:40:35 7.0
8 Laser Radial 155 Emma Horn   1117 45:22 0:40:37 8.0
9 Laser Radial N/A Josh McCormick   1117 45:36 0:40:49 9.0
10 RS400 478 Matt Bates Kevin Chapman 947 38:45 0:40:55 10.0
11 Laser Radial 72345 Laurian Wells   1117 46:17 0:41:26 11.0
12 RS Vision 1238 Jim Hemus Jean Hemus 1096 37:42 0:45:52 12.0
13 Phantom 1017 Stuart Booth   1040 39:13 0:50:17 13.0
14 Wanderer 720 Paul Anderson Paul Riddington 1150 45:12 0:52:24 14.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser 160012 John Phelps   1087 48:18 0:44:26 1.0
2 Solo 4412 Ian Pike   1148 51:57 0:45:15 2.0
3 Laser 189660 Matt Langdown   1087 49:43 0:45:44 3.0
4 Laser 172130 Peter Emerson   1087 50:12 0:46:11 4.0
5 Laser 4.7 26 Kate Jardine   1180 54:43 0:46:22 5.0
6 Laser Radial 160437 Chris Perry   1117 53:45 0:48:07 6.0
7 Laser Radial 72345 Laurian Wells   1117 54:07 0:48:27 7.0
8 Laser Radial 155 Emma Horn   1117 54:11 0:48:30 8.0
9 Laser Radial N/A Josh McCormick   1117 56:03 0:50:11 9.0
10 RS Vision 1238 Jim Hemus Jean Hemus 1096 55:14 0:50:24 10.0
11 RS400 478 Matt Bates Kevin Chapman 947 47:48 0:50:29 11.0
12 Phantom 1017 Stuart Booth   1040 56:43 0:54:32 12.0
13 RS200 231 Alex Gibson Jane Gibson 1053 DNF   15.0



Sailwave Scoring Software 2.5.2
www.sailwave.com