Club Championship 2015

Highcliffe Sailing Club

Club Championship 2015

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st   CONTENDER 2439 Gary Langdown   976 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd   RS 200 231 Alex Gibson Jane Gibson 1047 3.0 3.0 6.0 6.0
3rd   Laser Radial 190530 Christine Jackson   1135 4.0 4.0 8.0 8.0
4th   RS 300 313 Ben Green   985 8.0 2.0 10.0 10.0
5th   LASER 174768 Paul Griot   1091 5.0 5.0 10.0 10.0
6th   LASER 172130 Pete Emerson   1091 7.0 6.0 13.0 13.0
7th   CONTENDER 2420 Simon Mussel   976 2.0 13.0 DNS 15.0 15.0
8th   LASER 208469 Hamish Scott-Dalgleish   1091 6.0 9.0 15.0 15.0
9th   RS 600 861 Lorrian Wells   920 10.0 7.0 17.0 17.0
10th   LASER 202963 Graham Platt   1091 12.0 DNF 8.0 20.0 20.0
11th   RS 400 478 Matt Bates Kevin Chapman 944 9.0 12.0 DNF 21.0 21.0

R1 - 14 June 2015 at 10:35

RO Steve Waite; ARO Stuart Booth, Simon Fooks. Wind 8-13 kts NNW. Course: Triangle-Sausage.

Start: Race 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   CONTENDER 2439 Gary Langdown   976 45:02 2 0:46:08 1.0
2   CONTENDER 2420 Simon Mussel   976 45:34 2 0:46:41 2.0
3   RS 200 231 Alex Gibson Jane Gibson 1047 51:03 2 0:48:46 3.0
4   Laser Radial 190530 Christine Jackson   1135 56:18 2 0:49:36 4.0
5   LASER 174768 Paul Griot   1091 54:23 2 0:49:51 5.0
6   LASER 208469 Hamish Scott-Dalgleish   1091 54:36 2 0:50:03 6.0
7   LASER 172130 Pete Emerson   1091 55:15 2 0:50:38 7.0
8   RS 300 313 Ben Green   985 50:48 2 0:51:34 8.0
9   RS 400 478 Matt Bates Kevin Chapman 944 49:25 2 0:52:21 9.0
10   RS 600 861 Lorrian Wells   920 51:12 2 0:55:39 10.0
11   LASER 202963 Graham Platt   1091 DNF     12.0

R2 - 14 June 2015 at 11:45

RO Steve Waite; ARO Stuart Booth, Simon Fooks. Wind 8-13 kts NNW. Course: Triangle-Sausage (Last Leg Tri only).

Start: Race 2, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   CONTENDER 2439 Gary Langdown   976 35:16 2 0:36:08 1.0
2   RS 300 313 Ben Green   985 36:09 2 0:36:42 2.0
3   RS 200 231 Alex Gibson Jane Gibson 1047 40:11 2 0:38:23 3.0
4   Laser Radial 190530 Christine Jackson   1135 45:14 2 0:39:51 4.0
5   LASER 174768 Paul Griot   1091 47:00 2 0:43:05 5.0
6   LASER 172130 Pete Emerson   1091 50:52 2 0:46:37 6.0
7   RS 600 861 Lorrian Wells   920 42:57 2 0:46:41 7.0
8   LASER 202963 Graham Platt   1091 50:58 2 0:46:43 8.0
9   LASER 208469 Hamish Scott-Dalgleish   1091 51:05 2 0:46:49 9.0
10   RS 400 478 Matt Bates Kevin Chapman 944 DNF 2   12.0
11   CONTENDER 2420 Simon Mussel   976 DNS 2   13.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com