UK Radial Masters 2010

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 30, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Master Radial 188631 Stokes Bay SC Stephen Cockerill (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 5.0
2nd Apprentice Radial 180368 Frensham Pond SC Ian Gregory 2.0 2.0 2.0 (4.0) 2.0 4.0 16.0 12.0
3rd Great Grand Master Radial 184736 Starcross YC Mike Kinnear 5.0 6.0 (15.0) 11.0 3.0 3.0 43.0 28.0
4th Grand Master Radial 180945 Highcliffe SC Dave Holloway 7.0 (19.0) 9.0 2.0 5.0 12.0 54.0 35.0
5th Grand Master Radial 1179600 Queen Mary SC Mark Sancken 4.0 3.0 (21.0) 6.0 6.0 16.0 56.0 35.0
6th Grand Master Radial 197363 Grafham Water SC Richard Major 6.0 (11.0) 11.0 9.0 8.0 2.0 47.0 36.0
7th Matser Radial 179547 West Lancashire YC David Summerville 10.0 4.0 4.0 (14.0) 11.0 7.0 50.0 36.0
8th Grand Master Radial 183952 Island Barn SC John Reay 9.0 7.0 (25.0) 10.0 4.0 6.0 61.0 36.0
9th Master Radial 197779 Gurnard SC Richard Ellis (12.0) 9.0 3.0 5.0 12.0 9.0 50.0 38.0
10th Master Radial 168950 Whistable YC Max Hunt 3.0 5.0 6.0 (28.0) 7.0 22.0 71.0 43.0
11th Master Radial 195032 Parkstone YC Ann Keates 11.0 12.0 7.0 13.0 (28.0) 5.0 76.0 48.0
12th Master Radial 122128 Netley SC Andrew Chapman 14.0 8.0 (22.0) 3.0 10.0 14.0 71.0 49.0
13th Great Grand Master Radial 197375 Grafham Water SC Ian Rawet (20.0) 17.0 10.0 15.0 9.0 8.0 79.0 59.0
14th Master Radial 197782 Sutton Bingham SC Chris Jones 13.0 10.0 12.0 12.0 13.0 (18.0) 78.0 60.0
15th Great Grand Master Radial 178519 Thames SC Kevin Pearson 8.0 20.0 20.0 7.0 (22.0) 10.0 87.0 65.0
16th Master Radial 185307 Burchfield SC Bruce Snelling 17.0 13.0 14.0 8.0 17.0 (31.0 DNF) 100.0 69.0
17th Master Radial 174503 Highcliffe SC Alan Tarrant 19.0 15.0 5.0 (25.0) 18.0 15.0 97.0 72.0
18th Apprentice Radial 196523 Stokes Bay SC Sarah Cockerill 15.0 14.0 13.0 17.0 (19.0) 13.0 91.0 72.0
19th Great Grand Master Radial 174693 Trinidad & Tobago SA Roger Williams 18.0 16.0 8.0 16.0 (20.0) 17.0 95.0 75.0
20th Master Radial 190478 Stokes Bay SC Larry Lawrence 21.0 21.0 (24.0) 19.0 15.0 11.0 111.0 87.0
21st Great Grand Master Radial 197703 Queen Mary SC Eadie Ninian 16.0 18.0 17.0 (21.0) 16.0 20.0 108.0 87.0
22nd Master Radial 166441 Highcliffe SC Pete Bell (26.0) 23.0 26.0 20.0 14.0 23.0 132.0 106.0
23rd Master Radial 198296 Parkstone YC Pete Taylor 23.0 27.0 (29.0) 18.0 21.0 19.0 137.0 108.0
24th Grand Master Radial 173311 Rock SC Andy Barker 24.0 22.0 18.0 22.0 (31.0 DNF) 31.0 DNC 148.0 117.0
25th Great Grand Master Radial 198911 Locks SC Hilary Thomas 25.0 25.0 23.0 (26.0) 26.0 21.0 146.0 120.0
26th Master Radial 182685 Hill Head SC Russell Mead 22.0 24.0 16.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 155.0 124.0
27th Master Radial 191426 Oxford SC Lesley Hotchin 28.0 26.0 (30.0) 23.0 23.0 25.0 155.0 125.0
28th Master Radial 163536 Bowmoor SC Jennie King (30.0) 29.0 19.0 27.0 25.0 26.0 156.0 126.0
29th Master Radial 193523 Gurnard SC Libby Deeegan 29.0 (30.0) 28.0 24.0 27.0 24.0 162.0 132.0
30th Grand Master Radial 174734 Maidenhead SC David Killey 27.0 28.0 27.0 29.0 24.0 (31.0 DNC) 166.0 135.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName Place Points
1 Master Radial 188631 Stokes Bay SC Stephen Cockerill 1 1.0
2 Apprentice Radial 180368 Frensham Pond SC Ian Gregory 2 2.0
3 Master Radial 168950 Whistable YC Max Hunt 3 3.0
4 Grand Master Radial 1179600 Queen Mary SC Mark Sancken 4 4.0
5 Great Grand Master Radial 184736 Starcross YC Mike Kinnear 5 5.0
6 Grand Master Radial 197363 Grafham Water SC Richard Major 6 6.0
7 Grand Master Radial 180945 Highcliffe SC Dave Holloway 7 7.0
8 Great Grand Master Radial 178519 Thames SC Kevin Pearson 8 8.0
9 Grand Master Radial 183952 Island Barn SC John Reay 9 9.0
10 Matser Radial 179547 West Lancashire YC David Summerville 10 10.0
11 Master Radial 195032 Parkstone YC Ann Keates 11 11.0
12 Master Radial 197779 Gurnard SC Richard Ellis 12 12.0
13 Master Radial 197782 Sutton Bingham SC Chris Jones 13 13.0
14 Master Radial 122128 Netley SC Andrew Chapman 14 14.0
15 Apprentice Radial 196523 Stokes Bay SC Sarah Cockerill 15 15.0
16 Great Grand Master Radial 197703 Queen Mary SC Eadie Ninian 16 16.0
17 Master Radial 185307 Burchfield SC Bruce Snelling 17 17.0
18 Great Grand Master Radial 174693 Trinidad & Tobago SA Roger Williams 18 18.0
19 Master Radial 174503 Highcliffe SC Alan Tarrant 19 19.0
20 Great Grand Master Radial 197375 Grafham Water SC Ian Rawet 20 20.0
21 Master Radial 190478 Stokes Bay SC Larry Lawrence 21 21.0
22 Master Radial 182685 Hill Head SC Russell Mead 22 22.0
23 Master Radial 198296 Parkstone YC Pete Taylor 23 23.0
24 Grand Master Radial 173311 Rock SC Andy Barker 24 24.0
25 Great Grand Master Radial 198911 Locks SC Hilary Thomas 25 25.0
26 Master Radial 166441 Highcliffe SC Pete Bell 26 26.0
27 Grand Master Radial 174734 Maidenhead SC David Killey 27 27.0
28 Master Radial 191426 Oxford SC Lesley Hotchin 28 28.0
29 Master Radial 193523 Gurnard SC Libby Deeegan 29 29.0
30 Master Radial 163536 Bowmoor SC Jennie King 30 30.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName Place Points
1 Master Radial 188631 Stokes Bay SC Stephen Cockerill 1 1.0
2 Apprentice Radial 180368 Frensham Pond SC Ian Gregory 2 2.0
3 Grand Master Radial 1179600 Queen Mary SC Mark Sancken 3 3.0
4 Matser Radial 179547 West Lancashire YC David Summerville 4 4.0
5 Master Radial 168950 Whistable YC Max Hunt 5 5.0
6 Great Grand Master Radial 184736 Starcross YC Mike Kinnear 6 6.0
7 Grand Master Radial 183952 Island Barn SC John Reay 7 7.0
8 Master Radial 122128 Netley SC Andrew Chapman 8 8.0
9 Master Radial 197779 Gurnard SC Richard Ellis 9 9.0
10 Master Radial 197782 Sutton Bingham SC Chris Jones 10 10.0
11 Grand Master Radial 197363 Grafham Water SC Richard Major 11 11.0
12 Master Radial 195032 Parkstone YC Ann Keates 12 12.0
13 Master Radial 185307 Burchfield SC Bruce Snelling 13 13.0
14 Apprentice Radial 196523 Stokes Bay SC Sarah Cockerill 14 14.0
15 Master Radial 174503 Highcliffe SC Alan Tarrant 15 15.0
16 Great Grand Master Radial 174693 Trinidad & Tobago SA Roger Williams 16 16.0
17 Great Grand Master Radial 197375 Grafham Water SC Ian Rawet 17 17.0
18 Great Grand Master Radial 197703 Queen Mary SC Eadie Ninian 18 18.0
19 Grand Master Radial 180945 Highcliffe SC Dave Holloway 19 19.0
20 Great Grand Master Radial 178519 Thames SC Kevin Pearson 20 20.0
21 Master Radial 190478 Stokes Bay SC Larry Lawrence 21 21.0
22 Grand Master Radial 173311 Rock SC Andy Barker 22 22.0
23 Master Radial 166441 Highcliffe SC Pete Bell 23 23.0
24 Master Radial 182685 Hill Head SC Russell Mead 24 24.0
25 Great Grand Master Radial 198911 Locks SC Hilary Thomas 25 25.0
26 Master Radial 191426 Oxford SC Lesley Hotchin 26 26.0
27 Master Radial 198296 Parkstone YC Pete Taylor 27 27.0
28 Grand Master Radial 174734 Maidenhead SC David Killey 28 28.0
29 Master Radial 163536 Bowmoor SC Jennie King 29 29.0
30 Master Radial 193523 Gurnard SC Libby Deeegan 30 30.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName Place Points
1 Master Radial 188631 Stokes Bay SC Stephen Cockerill 1 1.0
2 Apprentice Radial 180368 Frensham Pond SC Ian Gregory 2 2.0
3 Master Radial 197779 Gurnard SC Richard Ellis 3 3.0
4 Matser Radial 179547 West Lancashire YC David Summerville 4 4.0
5 Master Radial 174503 Highcliffe SC Alan Tarrant 5 5.0
6 Master Radial 168950 Whistable YC Max Hunt 6 6.0
7 Master Radial 195032 Parkstone YC Ann Keates 7 7.0
8 Great Grand Master Radial 174693 Trinidad & Tobago SA Roger Williams 8 8.0
9 Grand Master Radial 180945 Highcliffe SC Dave Holloway 9 9.0
10 Great Grand Master Radial 197375 Grafham Water SC Ian Rawet 10 10.0
11 Grand Master Radial 197363 Grafham Water SC Richard Major 11 11.0
12 Master Radial 197782 Sutton Bingham SC Chris Jones 12 12.0
13 Apprentice Radial 196523 Stokes Bay SC Sarah Cockerill 13 13.0
14 Master Radial 185307 Burchfield SC Bruce Snelling 14 14.0
15 Great Grand Master Radial 184736 Starcross YC Mike Kinnear 15 15.0
16 Master Radial 182685 Hill Head SC Russell Mead 16 16.0
17 Great Grand Master Radial 197703 Queen Mary SC Eadie Ninian 17 17.0
18 Grand Master Radial 173311 Rock SC Andy Barker 18 18.0
19 Master Radial 163536 Bowmoor SC Jennie King 19 19.0
20 Great Grand Master Radial 178519 Thames SC Kevin Pearson 20 20.0
21 Grand Master Radial 1179600 Queen Mary SC Mark Sancken 21 21.0
22 Master Radial 122128 Netley SC Andrew Chapman 22 22.0
23 Great Grand Master Radial 198911 Locks SC Hilary Thomas 23 23.0
24 Master Radial 190478 Stokes Bay SC Larry Lawrence 24 24.0
25 Grand Master Radial 183952 Island Barn SC John Reay 25 25.0
26 Master Radial 166441 Highcliffe SC Pete Bell 26 26.0
27 Grand Master Radial 174734 Maidenhead SC David Killey 27 27.0
28 Master Radial 193523 Gurnard SC Libby Deeegan 28 28.0
29 Master Radial 198296 Parkstone YC Pete Taylor 29 29.0
30 Master Radial 191426 Oxford SC Lesley Hotchin 30 30.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName Place Points
1 Master Radial 188631 Stokes Bay SC Stephen Cockerill 1 1.0
2 Grand Master Radial 180945 Highcliffe SC Dave Holloway 2 2.0
3 Master Radial 122128 Netley SC Andrew Chapman 3 3.0
4 Apprentice Radial 180368 Frensham Pond SC Ian Gregory 4 4.0
5 Master Radial 197779 Gurnard SC Richard Ellis 5 5.0
6 Grand Master Radial 1179600 Queen Mary SC Mark Sancken 6 6.0
7 Great Grand Master Radial 178519 Thames SC Kevin Pearson 7 7.0
8 Master Radial 185307 Burchfield SC Bruce Snelling 8 8.0
9 Grand Master Radial 197363 Grafham Water SC Richard Major 9 9.0
10 Grand Master Radial 183952 Island Barn SC John Reay 10 10.0
11 Great Grand Master Radial 184736 Starcross YC Mike Kinnear 11 11.0
12 Master Radial 197782 Sutton Bingham SC Chris Jones 12 12.0
13 Master Radial 195032 Parkstone YC Ann Keates 13 13.0
14 Matser Radial 179547 West Lancashire YC David Summerville 14 14.0
15 Great Grand Master Radial 197375 Grafham Water SC Ian Rawet 15 15.0
16 Great Grand Master Radial 174693 Trinidad & Tobago SA Roger Williams 16 16.0
17 Apprentice Radial 196523 Stokes Bay SC Sarah Cockerill 17 17.0
18 Master Radial 198296 Parkstone YC Pete Taylor 18 18.0
19 Master Radial 190478 Stokes Bay SC Larry Lawrence 19 19.0
20 Master Radial 166441 Highcliffe SC Pete Bell 20 20.0
21 Great Grand Master Radial 197703 Queen Mary SC Eadie Ninian 21 21.0
22 Grand Master Radial 173311 Rock SC Andy Barker 22 22.0
23 Master Radial 191426 Oxford SC Lesley Hotchin 23 23.0
24 Master Radial 193523 Gurnard SC Libby Deeegan 24 24.0
25 Master Radial 174503 Highcliffe SC Alan Tarrant 25 25.0
26 Great Grand Master Radial 198911 Locks SC Hilary Thomas 26 26.0
27 Master Radial 163536 Bowmoor SC Jennie King 27 27.0
28 Master Radial 168950 Whistable YC Max Hunt 28 28.0
29 Grand Master Radial 174734 Maidenhead SC David Killey 29 29.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName Place Points
1 Master Radial 188631 Stokes Bay SC Stephen Cockerill 1 1.0
2 Apprentice Radial 180368 Frensham Pond SC Ian Gregory 2 2.0
3 Great Grand Master Radial 184736 Starcross YC Mike Kinnear 3 3.0
4 Grand Master Radial 183952 Island Barn SC John Reay 4 4.0
5 Grand Master Radial 180945 Highcliffe SC Dave Holloway 5 5.0
6 Grand Master Radial 1179600 Queen Mary SC Mark Sancken 6 6.0
7 Master Radial 168950 Whistable YC Max Hunt 7 7.0
8 Grand Master Radial 197363 Grafham Water SC Richard Major 8 8.0
9 Great Grand Master Radial 197375 Grafham Water SC Ian Rawet 9 9.0
10 Master Radial 122128 Netley SC Andrew Chapman 10 10.0
11 Matser Radial 179547 West Lancashire YC David Summerville 11 11.0
12 Master Radial 197779 Gurnard SC Richard Ellis 12 12.0
13 Master Radial 197782 Sutton Bingham SC Chris Jones 13 13.0
14 Master Radial 166441 Highcliffe SC Pete Bell 14 14.0
15 Master Radial 190478 Stokes Bay SC Larry Lawrence 15 15.0
16 Great Grand Master Radial 197703 Queen Mary SC Eadie Ninian 16 16.0
17 Master Radial 185307 Burchfield SC Bruce Snelling 17 17.0
18 Master Radial 174503 Highcliffe SC Alan Tarrant 18 18.0
19 Apprentice Radial 196523 Stokes Bay SC Sarah Cockerill 19 19.0
20 Great Grand Master Radial 174693 Trinidad & Tobago SA Roger Williams 20 20.0
21 Master Radial 198296 Parkstone YC Pete Taylor 21 21.0
22 Great Grand Master Radial 178519 Thames SC Kevin Pearson 22 22.0
23 Master Radial 191426 Oxford SC Lesley Hotchin 23 23.0
24 Grand Master Radial 174734 Maidenhead SC David Killey 24 24.0
25 Master Radial 163536 Bowmoor SC Jennie King 25 25.0
26 Great Grand Master Radial 198911 Locks SC Hilary Thomas 26 26.0
27 Master Radial 193523 Gurnard SC Libby Deeegan 27 27.0
28 Master Radial 195032 Parkstone YC Ann Keates 28 28.0
29 Grand Master Radial 173311 Rock SC Andy Barker DNF 31.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName Place Points
1 Master Radial 188631 Stokes Bay SC Stephen Cockerill 1 1.0
2 Grand Master Radial 197363 Grafham Water SC Richard Major 2 2.0
3 Great Grand Master Radial 184736 Starcross YC Mike Kinnear 3 3.0
4 Apprentice Radial 180368 Frensham Pond SC Ian Gregory 4 4.0
5 Master Radial 195032 Parkstone YC Ann Keates 5 5.0
6 Grand Master Radial 183952 Island Barn SC John Reay 6 6.0
7 Matser Radial 179547 West Lancashire YC David Summerville 7 7.0
8 Great Grand Master Radial 197375 Grafham Water SC Ian Rawet 8 8.0
9 Master Radial 197779 Gurnard SC Richard Ellis 9 9.0
10 Great Grand Master Radial 178519 Thames SC Kevin Pearson 10 10.0
11 Master Radial 190478 Stokes Bay SC Larry Lawrence 11 11.0
12 Grand Master Radial 180945 Highcliffe SC Dave Holloway 12 12.0
13 Apprentice Radial 196523 Stokes Bay SC Sarah Cockerill 13 13.0
14 Master Radial 122128 Netley SC Andrew Chapman 14 14.0
15 Master Radial 174503 Highcliffe SC Alan Tarrant 15 15.0
16 Grand Master Radial 1179600 Queen Mary SC Mark Sancken 16 16.0
17 Great Grand Master Radial 174693 Trinidad & Tobago SA Roger Williams 17 17.0
18 Master Radial 197782 Sutton Bingham SC Chris Jones 18 18.0
19 Master Radial 198296 Parkstone YC Pete Taylor 19 19.0
20 Great Grand Master Radial 197703 Queen Mary SC Eadie Ninian 20 20.0
21 Great Grand Master Radial 198911 Locks SC Hilary Thomas 21 21.0
22 Master Radial 168950 Whistable YC Max Hunt 22 22.0
23 Master Radial 166441 Highcliffe SC Pete Bell 23 23.0
24 Master Radial 193523 Gurnard SC Libby Deeegan 24 24.0
25 Master Radial 191426 Oxford SC Lesley Hotchin 25 25.0
26 Master Radial 163536 Bowmoor SC Jennie King 26 26.0
27 Master Radial 185307 Burchfield SC Bruce Snelling DNF 31.0



Sailwave Scoring Software 2.01 build 8
www.sailwave.com